شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه 50 دانشگاه دولتی بیشتر از سایرین در معرض آسیب مواد مخدر قرار دارند گفت: کار پیمایشی در زمینه شیوع مصرف مواد مخدر در دانشجویان در دست انجام است.

جلیل دارا در گفتگو با خبرگزاری مهر با بیان این مطلب افزود: با توجه به همکاری که با ستاد مبارزه با مواد مخدر داریم کلاس‌های پیشگیری در زمینه آسیب‌هایی که از ناحیه مواد مخدر می‌توانند دانشگاه را تهدید کنند برای 50 دانشگاه دولتی به طور جدی‌تری برگزار می‌شوند.

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم خاطرنشان کرد: با توجه به رصدی که در فضای دانشگاه‌ها صورت گرفته است برای 50 دانشگاه یک برنامه جدی در زمینه پیشگیری از آسیب‌های ناشی از مواد مخدر داریم. احساس کردیم این 50 دانشگاه نیاز بیشتری به سرمایه‌گذاری در زمینه پیشگیری دارند.

وی در پاسخ به اینکه آیا آسیب‌هایی که از ناحیه مواد مخدر می‌توانند بوجود آیند در این 50 دانشگاه بیشتر از سایر دانشگاه‌ها هستند، گفت: در این 50 دانشگاه آسیب بیشتر است. البته یکی از دلایلی که تاکیدمان بر روی این 50 دانشگاه است کمبود بودجه‌مان نیز است. از این رو ناچار هستیم این بودجه را به نحو مطلوب استفاده کنیم بنابراین بودجه‌مان را در راه برنامه‌های جدی‎‌تر پیشگیری برای 70 درصد دانشگاه‌های دولتی که بیش از 50 دانشگاه دولتی را شامل می‌شود اختصاص دادیم.

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم در عین حال تأکید کرد: انتخاب این 50 دانشگاه صرفاً به این خاطر نیست که آنها آسیب بیشتری داشته باشند بلکه یک دلیل برای محدود شدن تعداد این دانشگاه‌ها، بودجه کم است. البته برخی دانشگاه‌ها نیز خودشان درخواست کرده‌اند که برنامه‌های پیشگیری از آثار سوء مواد مخدر به طور جدی‌تری شامل حالشان شود. البته دانشگاه‌ها رصد می‌شوند و در دانشگاه‌هایی که احساس شود به لحاظ آموزش و پیشگیری نیاز بیشتری به آموزش‌های پیشگیرانه داریم این موضوع بیشتر لحاظ می‌شود.

وی با بدیهی دانستن اینکه درگیری برخی دانشگاه‌ها با آسیب‌های اجتماعی ناشی از مواد مخدر بیشتر از سایر دانشگاه‌ها باشد، در پاسخ به اینکه آیا وضعیت شهری که یک دانشگاه در آن واقع شده است بر میزان درگیری آن دانشگاه با مسئله مواد مخدر تأثیر دارد، گفت: دانشگاه هم یک بخشی از جامعه است و قطعاً این تأثیرها وجود دارد.

جلیل دارا با یادآوری اینکه درمان دانشجویانی که گرفتار مصرف مواد مخدر شده‌اند بر عهده دفاتر مشاوره در دانشگاه‌ها است،گفت: عمده کار حوزه معاونت فرهنگی در حوزه مواد مخدر ناظر بر بسترسازی در زمینه آموزش‌های پیشگیرانه است تا دانشجویان در اثر بی اطلاعی به این نوع آسیب‌ها مبتلا نشوند.

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم افزود: از ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌خواهیم با توجه به اینکه دولت بودجه‌ای به این ستاد اختصاص می‌دهد دانشگاه‌های بیشتری را در زمینه اقدامات پیشگیرانه تحت پوشش قرار دهد.

کد خبر 145202

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی