گروه شهری: خانه پدری پروین اعتصامی واقع در بافت تاریخی عودلاجان تهران و همچنین خانه اتحادیه معروف به دایی جان ناپلئون در خیابان لاله‌زار از فهرست آثار ملی خارج شده‌اند و احتمال تخریب آنها وجود دارد.

میراث تاریخی

در این‌باره، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ایسنا گفت:‌ با حکم دیوان عدالت اداری، خانه تاریخی پدری پروین اعتصامی و خانه‌ اتحادیه در تهران و سرای میخ‌چی در شهر رشت از فهرست آثار ملی خارج شدند.مسعود علویان‌صدر ادامه داد:‌ چند روز پیش، حکم خروج این سه بنای تاریخی به‌دست من رسید. براساس این حکم، این سه اثر به‌شکل قطعی از فهرست آثار ملی خارج شده‌اند.
او با اشاره به اینکه دلیل روند روبه رشد خروج آثار تاریخی از فهرست آثار ملی را باید از دیوان عدالت اداری پرسید، بیان کرد:‌ ما مراتب را به کمیسیون فرهنگی مجلس و هیأت دولت انتقال داده‌ایم.

همچنین در این زمینه، لایحه‌ای را تنظیم کرده‌ایم که اکنون در کمیسیون حقوقی دولت برای تقدیم به مجلس در حال بررسی است و مراحل قانونی آن پیگیری می‌شود. علویان‌صدر تنها راه برای برطرف کردن این مشکل را اعلام اصلاحیه‌ای از سوی مجلس در قوانین موجود در این زمینه دانست و گفت: قانونی که در این زمینه داریم، پس از آن استفساریه آمده و قانون در عمل، مقدم بر آن استفساریه مؤخر است. قاعدتا باید ملاک عمل قانون جدید باشد، اینکه آنها (دیوان عدالت اداری) استفساریه را ملاک می‌گیرند، نمی‌دانم به چه استنادی است. او ادامه داد: آنچه من از وظیفه میراث فرهنگی می‌دانم، ثبت آثار تاریخی و حفاظت از آن است. هیچ ضابطه‌ای برای خروج آثار در اساسنامه میراث فرهنگی مندرج نشده ولی اجرای حکمی که در دیوان عدالت اداری صادر می‌شود، یک قانون و لازم‌الاجراست. میراث فرهنگی نیز توان استقامت در ارتباط با بحث آرای دیوان را ندارد.

وی تأکید کرد: شاید خواست و اراده ملی بتواند جلوی این قضیه بایستد و این تهدید مهم را از آثار تاریخی رفع کند. علویان‌صدر با اشاره به پیگیری‌های بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اضافه کرد:‌ این سازمان در این زمینه، پیگیری‌های کامل و لازم را انجام داده، حتی در شورای نگهبان به‌صورت مکتوب پیگیری شده و در مجلس و دولت نیز این پیگیری‌ها در حال انجام است، ولی متأسفانه هنوز پاسخی نگرفته‌ایم. این در حالی است که اوایل همین ماه نیز تخریب خانه قاجاری صداقت به‌عنوان یکی از آخرین بناهای با ارزش منطقه منیریه در محدوده تاریخی سنگلج آغاز شد.

این در حالی است که مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان تهران نیز پیش از این بر حفظ این خانه تاریخی 200 ساله تاکید کرده بودند اما گویا دست‌های دیگری در کار است تا خانه‌های تاریخی پایتخت با خاک یکسان شوند؛ چه آنکه احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران در جلسه روز سه‌شنبه این شورا نیز ضمن انتقاد از بلاتکلیفی موجود در سازمان میراث فرهنگی گفت: درحالی‌که امارات عربی متحده با جمع‌آوری درهای فرسوده و کهن از روستاهای ایران و بازسازی آنها برای خود تاریخ می‌سازد اما در عوض تاریخ، تمدن، هویت و روح شهر تهران انگار در دست فراموشی است. وی مطرح کرده بود که احکامی در مورد تخریب برخی آثار ارزشمند شهر تهران صادر شده که نمونه آن مربوط به تخریب بنای زیبایی در محله منیریه و امیریه است و به‌نظر می‌رسد که گروه‌هایی قدرتمند پشت آن هستند که هم در دیوان عدالت اداری و هم در میراث فرهنگی دسترسی به منابع اطلاعاتی دارند.

کد خبر 142809
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز