جمعه ۲۳ تیر ۱۳۸۵ - ۱۱:۵۱
۰ نفر

دکتر نسترن بغدادی: ورم ملتهمه(کونژ نکیتویت) اصطلاحی است که برای توصیف التهاب ملتهمه استفاده می شود و شایع ترین علت قرمزی چشم است.

سفیدی چشم با پرده نازکی به نام ملتهمه پوشیده شده است که ترشحات مخاطی را برای پوشاندن و نرم کردن سطح چشم تولید می کند. این پرده به طور طبیعی حاوی عروق ظریفی است که با بررسی دقیق قابل مشاهده اند و در صورت تحریک یا التهاب ملتهمه، عروق خونی آن مشخص تر می‌شوند و چشم قرمز به نظر می رسد.عوامل گوناگونی می توانند سبب التهاب ملتهمه شوند که شایع ترین آنها عبارتند از: عفونت ها، تحریکات محیطی.

از آنجا که ملتهمه بافت ساده ای است به همه محرک ها به یک گونه پاسخ داده و قرمز می شود. ویروس ها شایع ترین علت ورم ملتهمه عفونی هستند. برخی ویروس ها که سبب سرما خوردگی و علائمی مثل گلو درد و آب ریزش بینی می شوند نیز می توانند سبب ورم ملتهمه با علایم قرمزی چشم و ترشح آبکی از هر دو چشم شوند. برخی دیگر ممکن است که تنها یک چشم را عفونی کنند.
ورم ملتهمه ویروسی تنها با ترشحات آبکی همراه است و یک تا دو هفته طول می کشد تا بهبود یابد.

عفونت های باکتریایی هم(مثل استرپتوکوک و استافیکوکوک) نیز سبب قرمزی چشم می شوند که با میزان زیادی ترشح و چرک همراه است. در عفونت های حاد میزان ترشح چرک به حدی زیاد است که در این مواقع مشاوره فوری با چشم  پزشک توصیه می شود.برخی از عفونت های باکتریایی مزمن ترند و ممکن است ترشح ناچیزی داشته باشند که در نتیجه آن صبح هنگام پوسته های خفیف و اندکی روی پلک ها ایجاد می شود.نوعی ورم ملتهمه حاد و شدید در نوزادان تازه متولد شده دیده می شود که با احتمال درگیری سایر قسمت های بدن همراه است و در صورت بروز باید سریعاً به اورژانس چشم مراجعه شود.

ورم های ملتهمه عفونی اعم از باکتریایی یا ویروسی می توانند کاملاً واگیردار باشند. بنابر این باید از تماس با وسایلی که با اشک بیمار آلوده شده اند اجتناب کرد.یک نوع ورم ملتهمه که ایجاد ترشح می نماید در اثر آلرژی ایجاد می شود. برخی از آلرژی ها مثل تب یونجه سبب خارش شدید چشم می شوند در حالی که برخی دیگر ممکن است تنها قرمزی ایجاد کنند. حتی علت ورم ملتهمه می تواند محرکات محیطی مثل دود یا گاز باشد.

چندین بیماری چشمی دیگر وجود دارند که باعث قرمزی چشم می شوند و در صورت عدم شناخت و درمان می توانند به نابینایی منجر شوند و افتراق آنها از ورم ملتهمه بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل ارزیابی و معاینه دقیق چشم توسط چشم پزشک الزامی است.

کد خبر 1270

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز