یکشنبه ۵ دی ۱۳۸۹ - ۲۰:۲۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققین در بقایای یک کشتی غرق شده در سواحل ایتالیا موفق به کشف داروی 2000 ساله شدند.

drug

باستان‌شناسان ایتالیایی در جریان بررسی‌های خود بر روی مواد کشف شده در بقایای یک کشتی 2000 ساله که در سال 1981 در سواحل منطقه «توسکانی» ایتالیا کشف شده، موفق به شناسائی جعبه‌های دارو و تجهیزات پزشکی شدند.

به گزارش ایسنا، باستان‌شناسان با بررسی‌های آثار کشف شده در این کشتی که در حدود سال 130 پیش از میلاد مسیح (ع) غرق شده، موفق به شناسائی 136 جعبه چوبی حاوی نوعی قرص گیاهی دایره‌ای شکل به همراه یک ظرف مسی و چندین چاقو شدند که احتمالا از آنها برای خونگیری استفاده می‌شده است.

محققین ایتالیایی همچنین با استفاده از آزمایش DNA، ترکیبات قرص‌های گیاهی را هویج، تربچه، جعفری، کرفس، پیاز، کلم، یونجه و پوست درخت بلوط اعلام کردند، این در حالی است که در حدود دو هفته قبل باستان‌شناسان چینی در جریان کاوش‌های خود در مقبره‌ای چند هزار ساله در شهر «ژیان» در شمال غربی این کشور موفق به کشف یک ظرف برنزی 2400 ساله به همراه چندین تکه استخوان شدند.

محققین چینی با استفاده از آزمایش DNA به این نتیجه رسیدند که از این ظرف برنزی برای تهیه و یا نگهداری نوعی غذا حاوی تکه‌های استخوان که در آب طبخ شده و شبیه به سوپ است، استفاده می‌شده است.

کد خبر 124062
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز