مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲ آذر ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: دبیر دفتر هم اندیشی اساتید نهاد رهبری در دانشگاه تهران گفت: 34 درصد دختران دارای پوشش کاملا اسلامی چادر و بدون آرایش هستند و رفتارهای پوششی ناهنجار تنها در دو دهم درصد آنها مشاهده می‌شود.

حجاب

به گزارش مهر، هادی بهرانی در نشست بررسی تحولات اجتماعی با رویکرد عفاف و حجاب افزود: نتیجه پژوهش انجام شده توسط دانشگاه تهران در مورد نحوه پوشش در شهر تهران نشان می‌دهد 67 درصد افراد علت خود را برای انتخاب نوع پوششان سلیقه شخصی عنوان می‌کنند.

 وی ادامه داد: نتایج تحقیق انجام شده بر روی دختران تهرانی نشان می‌دهد 11 درصد به دلیل عدم تولید پوشاک با معیارهای اسلامی، چهار درصد عدم مقبولیت پوشش اسلامی در محیط کار و 21 درصد عدم مقبولیت پوشش اسلامی در جامعه نوع پوشش خود را انتخاب می کنند.

 بهرامی اظهار داشت: اگر چه عفاف و حجاب یک حکم شرعی است ولی باید جنبه قانونی و هنجاری آن در بررسیها مورد توجه قرار گیرد. هر نظام سیاسی برای خود مجموعه قوانینی دارد که می‌تواند در قوانین خود حدود رفتارهای پوششی را مشخص کند. باید حجاب را به عنوان مسئله‌ای اجتماعی در نظر بگیریم تا بتوانیم با تحلیل و ارزیابی آن به نتایج دقیق‌تری برسیم.

 وی با اشاره به اینکه منظور از پوشش الگوهای پوششی هم مردان و هم زنان هستند گفت: موضوع حجاب تنها مختص به زنان نیست و باید قرینه شده و به عنوان واحد کل در نظر گرفته شود.

 دبیر دفتر هم اندیشی اساتید نهاد رهبری در دانشگاه اظهار داشت: اهمیت مسئله حجاب به دلیل عبور بدحجاب از مرزهای قانونی نیست چرا که بحث پوشش و عفاف مسئله سبک زندگی است. می‌توانیم عفاف را با دید عمیق‌تر و واکاوی بنیادی‌تر بررسی کنیم و بگوئیم که سبکهای زندگی در حال دگرگونی است.

 وی تصریح کرد: مسئله پوشش به خودی خود دارای اهمیت نیست و زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم انعکاسی از تغییرات زیرساختی تر و بنیادی تر سبک زندگی است.

 مسئله حجاب در کشور بحرانی نیست

 بهرامی افزود: حجاب گاهی مواقع شدیدتر از واقعیت اجتماعی آن مطرح می‌شود و گاهی به اشتباه یک پدیده را بحرانی تصور کرده و گمان می‌کنیم فراتر از توانایی ما برای مقابله است. بررسی ابعاد حجاب به این معنی نیست که موضوع حجاب و عفاف و سبکهای پوششی در کشور بحرانی است.

 وی با بیان اینکه تعدادی محدودی از افراد جامعه هستند که رفتار پوششی آنها ساختارشکنانه است و تحت تاثیر همنوایی گروهی قرار می‌گیرند گفت: به دلیل نبود همنوایی در جامعه رفتارهای به هنجار نمی‌توانند حمایت لازم را کسب کنند که باعث می‌شود برخی تصور کنند امری به هنجار ناهنجار است.

 دبیر دفتر هم اندیشی اساتید نهاد رهبری در دانشگاه تهران اظهار داشت: به دلیل عدم حمایت همه جانبه نهادهای درگیر فرهنگی مانند آموزش و پرورش، دانشگاهها و صدا و سیما رفتارهای هنجار جامعه حمایت لازم را کسب نمی‌کنند.

  بیش از 14 درصد دختران از جنسیت خود ناراضی‌اند

 وی با تاکید بر اینکه نوع پوشش دختران با احساس رضایت آنها از جنسیت خود ارتباط مستقیم دارد گفت: رضایت از جنسیت یکی از فاکتورهای تعیین کننده در میزان پوشش دختران است.در این تحقیق حدود 6 درصد دختران از جنسیت خود کاملا ناراضی و 8.3 درصد ناراضی بوده‌اند. افرادی که از جنسیت خود رضایت بیشتری دارند در رعایت هنجارهای پوششی جامعه موفق‌تر هستند.

 34 درصد دختران تهرانی حجاب کامل دارند

 بهرامی افزود: نتایج این تحقیق نشان داد 34 درصد دختران دارای پوشش کاملا اسلامی چادر و بدون آرایش هستند و رفتارهای پوششی ناهنجار تنها در دو دهم درصد از آنها مشاهده می‌شود. 11 درصد پوشش مانتو گشاد و کمی آرایش دارد.

 دبیر دفتر هم اندیشی اساتید نهاد رهبری در دانشگاه تهران با بیان اینکه 29 درصد افرادی که دارای پوشش کامل (چادر) بودند اعلام کردند که پوشش دوستانشان مشابه آنهاست گفت: همچنین چهار دهم درصد از دخترانی که پوشش ناهنجار داشتند عنوان کردند که دوستانشان نیز شبیه آنها لباس می‌پوشند.

 بدحجابی در ایران ریشه سیاسی ندارد

 وی تاکید کرد: گاهی مواقع در جامعه عنوان می شود که بحث بدحجابی سیاسی است این در حالی است که تحقیقات انجام شده بر روی حجاب چنین مسئله‌ای را ثابت نمی‌کند که عده‌ای به دلیل اعتراض به وضعیت موجود پوشش خود را انتخاب کرده و دلیل سیاسی از بدحجابی دارند.

 وی تصریح کرد: استفاده از ماهواره رابطه مستقیم با الگوی پوششی فرد دارد.

 باید برای تعیین حد حجاب از اندیشمندان اسلامی کمک گرفت

 سید جواد موسوی هوایی معاون پژوهش و آموزش سازمان تبلیغات اسلامی در این نشست گفت: سازمان تبلیغات اسلامی پژوهشهایی را با همکاری نهادهای دانشگاهی و سازمانهای مرتبط در مورد عفاف و حجاب انجام داده است.

 وی اظهار داشت: حجاب از لحاظ اعتقادی از ضروریات است ولی باید برای تعیین حد حجاب از اندیشمندان اسلامی کمک گرفت و در این زمینه باید مبنا نظریات امام خمینی (ره)، آیت الله طباطبایی و شهید مطهری قرار گیرد.

 وی با بیان اینکه اگر از لحاظ علم دینی به بحث حجاب نگاه کنیم تکلیف ما روشن می‌شود ادامه داد: دانشگاه می تواند در توسعه عرصه حجاب و عفاف پیشرو باشد.

کد خبر 121462
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار خانواده

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز