شنبه ۲۲ آبان ۱۳۸۹ - ۱۸:۴۳
۰ نفر

محمد سرابی: دانش‌آموزان فرانسوی هم وارد اعتصاب و تظاهرات علیه دولت فرانسه شدند‌؛ البته موضوع تظاهرات کمی با نیازهای آنها تفاوت دارد.

577

مشکل اصلی که اعتصاب‌ها به خاطر آن شروع شد، اصلاح سن بازنشستگی از 60 سال به 62 سال بود. ولی دانش‌آموزان و دانشجویان عقیده دارند این قانون بر روی زندگی آنها تأثیر می‌گذارد. دولت فرانسه برای این سن بازنشستگی را بالا برد که هزینه‌های دولتی را کمتر کند. در بیشتر کشورها هرکسی که کار می‌کند باید مالیات بدهد و قسمتی از درآمد خود را برای دوران بازنشستگی به بیمه‌ها و صندوق‌های دولتی پرداخت کند. بعد از بازنشستگی این کار برعکس می‌شود و آن فرد پول می‌گیرد.  بنابراین هرچه‌قدر یک نفر به صورت رسمی دیرتر بازنشسته شود به سود بیمه‌ها و دولت‌هاست.

کشورهایی که جمعیت جوان کم و پیر زیاد دارند، با این مشکل مواجه هستند که تعداد کمتری از افراد کار می‌کنند و تعداد بیشتری فقط در حال مصرف حقوق بازنشستگی هستند. الان جمعیت ایران جوان است ولی در چند دهه بعد این اتفاق برای ما هم خواهد افتاد و گروه بزرگی از مردم از کار افتاده و بازنشسته خواهند شد.

بالا رفتن سن بازنشستگی یک تأثیر مهم دیگر هم دارد. با این اتفاق فرصت‌های شغلی دیرتر خالی می‌شوند و در نتیجه جوانان تازه‌وارد دیرتر کار پیدا می‌کنند؛ بنابراین بیکاری جوانان زیاد می‌شود. جوانان فرانسه برای همین به افزایش سن بازنشستگی اعتراض کردند. اعتصاب‌ها زیادتر شد و حمل و نقل را مختل کرد. پلیس با تظاهرکنندگان برخورد کرد و وضعیت بدترشد. تعداد زیادی مدرسه، پمپ‌بنزین، فرودگاه و کارخانه تعطیل شدند و مأموران چند دانش‌آموز را در پاریس و لیون بازداشت کردند.

کد خبر 120552
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار