گروه محیط‌زیست - اسد افلاکی: شواهد موجود حاکی از آن است که با وجود درخواست وزیر جهاد کشاورزی از وزیر کشور برای توقف عملیات راه‌سازی‌ در باغ گیاه‌شناسی نوشهر، اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران مصمم به عبوردادن جاده از این ایستگاه تحقیقاتی است.

دکتر احمد رحمانی، رئیس انجمن اعضای هیات علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع با اعلام این خبر به همشهری گفت: با آنکه انتظار می‌رفت مسئولان قضایی براساس شکایت متولیان باغ گیاه شناسی، با برخورد قاطعانه، متعرضان را مجبور به خروج از باغ کنند اما متأسفانه اوضاع به‌گونه‌ای است که نه تنها تخریب‌کنندگان از باغ خارج نشده‌اند که با بهره‌گیری از نیروهای گارد بنادر و دریانوردی مانع ورود همکاران ما برای ترمیم دیوار تخریب شده شمال باغ شده‌اند.

وی افزود: هرچند تشکل‌ها، محققان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور با اعتراض به این اقدام غیرقابل توجیه، موضع‌گیری شایسته‌ای اتخاذ کرده‌اند اما شایسته است سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی که در واقع متولی و مالک این باغ است از مجاری قانونی این مسئله را پیگیری کند و نگذارد این مسئله قربانی سهل‌انگاری شود.

رحمانی تصریح کرد: آنچه جای سؤال است اینکه ارگانی بدون مجوز به‌خودش اجازه می‌دهد دست به تخریب باغی بزند که حاصل بیش از نیم قرن تلاش و دلسوزی محققان و پژوهشگران برجسته کشور است؛ باغی که پشتوانه تحقیقات منابع طبیعی و کشاورزی کشور و یک ذخیره‌گاه بی‌نظیر ژن است و از این نظر با باغ کیو در انگلستان و باغ فلورانس در ایتالیا برابری می‌کند.

به گفته وی، در حال حاضر این ذهنیت برای اغلب محققان منابع طبیعی و کشاورزی کشور ایجاد شده که با کدام پشتوانه باید کار تحقیقاتی انجام داد وقتی ظرف چند ساعت حاصل نیم قرن تحقیقات بر باد می‌رود. رحمانی خاطرنشان کرد: ممکن است برخی بگویند تخریب‌کنندگان خسارت بپردازند اما نکته اینجاست که درخت‌هایی که ریشه‌کن شده‌اند برای همیشه از بین رفته‌اند؛ درست مثل انسانی که به قتل می‌رسد و جایگزینی ندارد.

وی در پایان گفت: از اعضای کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درخواست می‌شود با در نظر گرفتن شرایط نابسامان موجود، تمهیدی بیندیشند تا بیش از این ذخایر ژنتیک کشور مورد تهاجم افراد مختلف قرار نگیرد. از وزیر جهاد کشاورزی هم انتظار می‌رود با پیگیری موضوع در هیات دولت مصوبه‌ای را به تصویب برساند که ذخایر ژنتیک از خطر تعرض و تجاوز در امان بماند.

کد خبر 120375

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی