مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۰ مهر ۱۳۸۹ - ۰۶:۳۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: تابش‌های کیهانی، برخوردهای اخترواره‌ها با زمین، فعالیت ابرآتشفشان‌ها و حتی سرماخوردگی خطرهایی هستند که می‌توانند زمین را به سادگی و سرعت به ورطه نابودی بکشانند، باور کنید زمین به اندازه‌ای که فکر می‌کنید امن نیست!

زمین

توده‌های نفتی اقیانوس‌ها را تهدید می‌کنند و انفجارهای میدان‌های گازی اتمسفر و آب و هوای زمین را به مخاطره می‌اندازد، پدیده‌هایی که به اعتقاد بسیاری از دانشمندان و آینده نگران برای زمین تهدیدهای بسیار کوچکی به شمار می‌روند.

فاکس نیوز در ادامه هشت نمونه از خطرهایی که می‌توانند زمین و هر آنچه در آن وجود دارد را با خطر نابودی مواجه کنند تشریح کرده است این تهدیدها توسط دانشمندان و نویسندگان داستان‌های علمی تخیلی که به نوعی آینده را نیز پیش بینی می‌کنند معرفی شده‌اند.

انفجار گامایی: زمانی که یک ابرنواختر منفجر می‌شود پرتوهای عظیم گامایی از خود ایجاد می‌کند؛ خوشبختانه تمامی این انفجارها به اندازه‌ای از زمین دور هستند که آسیبی به سیاره انسان‌ها وارد نیاورند، اما اگر یکی از چنین انفجارهایی در نزدیکی زمین صورت بگیرد چه خواهد شد؟ به گفته آنی مک کواید دانشمندی که در حال تکمیل کتابی درباره فجایع زمینی است در صورت وقوع چنین حادثه‌ای بخشی بزرگ از اتمسفر زمین نابود شده و در پی آن در طول یک ماه تمامی گونه‌های زیستی، حتی آنهایی که در اعماق زمین یا دریا سکونت دارند نابود خواهند شد با این همه به دلیل اینکه چنین انفجاری علاوه بر نزدیکی باید در مسیر و جهت سیاره زمین رخ دهد، می‌توان اطمینان داشت که احتمال وقوع چنین فاجعه‌ای تقریبا صفر است زیرا در مسیر زمین تنها چند ستاره عظیم وجود دارند که احتمال انفجار آنها می‌رود.

ویروس فکر: بسیاری از نویسندگان کتاب‌های علمی تخیلی احتمال نابودی جهان را تحت تاثیر ویروسی فراگیر به نام ویروس فکر به هیچ وجه رد نمی‌کنند و حتی وقوع فجایعی مانند نسل کشی در رواندا را تحت تاثیر چنین پدیده‌ای می‌دانند، ویروس‌هایی که در گذشته در میان انسان‌ها به وجود آمده، افکار آنها را تحت تاثیر خود قرار داده و فجایعی را به بار آورده‌اند. سپس به صورت مخفیانه در میان انسان‌ها باقی مانده و هر لحظه احتمال بازگشت آنها وجود خواهد داشت. از نظر جان بارنس نویسنده کتاب Directive 51 اینترنت و سرعت فراگیری و توسعه ایده‌های مختلف در سطح جهان از طریق این شبکه یکی از دلایل امکان پذیر بودن نفوذ چنین ویروس‌هایی به مغز انسان ها است. همچنین والتر جان ویلیامز نویسنده کتاب Implied Spaces معتقد است در آینده نانو عناصری به وجود خواهند آمد که می‌توانند برای ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه در مغز انسان نفوذ کنند.

جا به جایی قطب‌های زمین: قطب‌های میدان مغناطیسی زمین هر چند صد هزار سال یکبار جا به جا می‌شوند و در زمان جا به جایی قبل از اینکه در نقطه‌ای ثابت شوند، مدتی در نقاط مختلف زمین سرگردان خواهند بود مشکل اصلی جا به جایی قطب‌ها نیست، مشکل اینجا است که قطب‌های مغناطیسی زمین پرتوهای خورشیدی را به سوی خود جذب می‌کنند و در صورتی که در هنگام جا به جایی، قطب‌ها بر روی یکدیگر قرار گیرند، فاجعه به بار خواهد آمد و بخشی از زمین خواهد سوخت با این حال روند آرام پدیده جا به جایی قطب‌ها شکل گیری ناگهانی چنین شرایطی را کمی غیر ممکن ساخته است.

وسعت یافتن جهان: ویلیامز این پدیده را گرداب بزرگ می‌خواند، در حال حاضر بر همه آشکار شده که انرژی تاریک باعث وسعت یافتن مداوم جهان می‌شود و با سرعت گرفتن این روند، فاصله ستاره‌ها از یکدیگر زیادتر شده و جهان قابل دید کوچک‌تر خواهد شد و به این شکل ذرات اتمی که نتوانند یکدیگر را ببینند نمی‌توانند با یکدیگر تعامل برقرار کنند در چنین شرایطی هیچ یک از پروتون‌ها و الکترون‌ها در جهانی یکسان نخواهند بود و در این صورت قادر به برقراری تعامل قوی با یکدیگر نخواهند بود و این به آن معنی است که ذرات ماده از هم متلاشی خواهند شد. هوارد دیویدسن یکی از فیزیکدانان نامدار دانشگاه استنفورد معتقد است امکان وقوع چنین رویدادی وجود دارد اما قرن‌ها زمان خواهد برد.

آزمایش‌های علمی مدرن: تجربیات تاریخی نشان داده‌اند معمولا بزرگ‌ترین خطر برای بشر، خود بشر است. به گفته متخصصان آزمایش‌های مدرنی که در مراکزی مانند برخورد دهنده بزرگ هادرون انجام می‌گیرند می‌توانند منجر به وقوع پدیده‌های غیر عادی و خطرناک مانند انفجارهای عظیم شوند. با وجود اینکه بسیاری از دانشمندان وقوع چنین حوادثی را کاملا غیر ممکن می‌دانند، اما عده ای دیگر بر این باورند احتمال بروز اشتباه در آنها وجود دارد و جدا از آن، اگر اشتباهی هم صورت نگیرد احتمال سوء استفاده انسان از نتایج این آزمایش‌ها در آینده به هیچ وجه غیر ممکن نخواهد بود.

ابرآتشفشان‌ها زمین را می‌بلعند: در حدود 73 هزار سال پیش ابر آتشفشانی عظیم در جنوب شرق آسیا هندوستان را به خاکستر تبدیل کرد. این فصل آتشفشانی برای دو دهه ادامه پیدا کرد و در حدود 75 درصد از نژاد در حال شکل‌گیری انسان‌ها را از بین برد. از میان 6 ابرآتشفشانی که ممکن است در زمان حال فعال شوند، سه آتشفشان در آمریکا قرار دارند که یکی از آنها در زیر پارک ملی "یلواستون" قرار گرفته است همچنین برخی از محققان زمین شناس باور دارند احتمال آتشفشانی شدن و تحریک صفحات تکتونیکی شدید بر روی زمین وجود دارد. متاسفانه دانشمندان هیچ نقشه ای برای مقابله با فعالیت ابرآتشفشان‌ها ندارند و در صورتی که فعال شوند، هیچ چیز نمی‌تواند آنها را متوقف کند، تنها این امید وجود دارد که احتمال فعال شدن همزمان این ابرآتشفشان‌ها با هم بسیار بعید است.

سلطه رایانه‌ها بر انسان: به نظر می‌آید این تهدید در حال حاضر فعالیت خود را آغاز کرده باشد، تهدیدی که به دست خود انسان ساخته شده است با پیشرفت بیشتر تکنولوژی، به تدریج ماشین‌های هوشمندی به وجود خواهند آمد که سازماندهی حیاتی‌ترین بخش‌های زندگی انسان را به عهده خواهند گرفت و به تدریج ماشین‌ها خود آگاه از توانایی خودسازی و تولید کردن نمونه‌های مشابهی از خود نیز برخوردار خواهند شد. جدی‌ترین تهدید برای انسان از جانب هوش مصنوعی خواهد بود زیرا بسیاری از محققان باور دارند روزی قدرت هوش مصنوعی از هوش انسان فراتر خواهد رفت و فاجعه در این بخش از تاریخ رخ خواهد داد زمانی که ماشین‌های هوشمند تصمیم بگیرند برنامه ریزی‌های روزانه را انجام دهند و نیازی به حضور انسان نبینند و یا حتی کنترل تسلیحات اتمی را به دست بگیرند.

سرایت جهانی آنفلوانزا: یکی از بزرگترین تهدیدها برای بشر ابتلای جهانی به سرماخوردگی ساده است، آنفلوانزای مرگباری که می‌تواند سرتاسر جهان را به خود آلوده کند N1H1 یکی از نمونه‌های جدی اما نه چندان مرگبار این رویداد بود اما سرایت بیماری خطرناک‌تر این نوع آنفلوانزا می‌تواند آسیب‌های جدی را به جوامع انسانی وارد آورد. سرعت بالای سرایت بیماری و اتکای بیش از اندازه بیمارستان‌های مدرن به آنتی بیوتیک‌ها و عدم توجه به ضد عفونی دقیق از دیگر مشکلاتی است که می‌تواند تهدید چنین بیماری‌هایی را جدی‌تر کند. ساده‌ترین و مهم ترین راه حل برای برخورد با چنین پدیده‌ای رعایت بهداشت فردی و استفاده از روش‌های ساده جلوگیری از سرایت بیماری‌ها به دیگر افراد جامعه است. همچنین توانایی دانشمندان در تولید سریع واکسن‌های کنترل کننده بیماری درصد احتمال ابتلای جهانی به چنین بیماری‌هایی را کاهش می‌دهد.

منبع: مهر

کد خبر 117375
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار