بعد از آسفالت دامنه‌های قله دماوند در سال گذشته این بار محیط بانان این اثر طبیعی ملی از آغاز فعالیت راه‌سازی در ارتفاعات 4 هزار متری برای ساخت جاده ارتباطی میان منطقه بارگاه سوم به پناهگاه سیمرغ و تسخیر پناهگاه حیات وحش این منطقه خبر می‌دهند.

damavand

یکی از محیط‌بانان منطقه جنوب قله دماوند در گفت‌وگو با مهر با تأیید فعالیت یک گروه در ارتفاعات 4هزار متری دماوند گفت: این گروه راهسازی متشکل از 20 کارگر مشغول ساخت جاده ارتباطی منطقه بارگاه سوم به پناهگاه سیمرغ است. این درحالی است که بنا به اعلام شورای منطقه، هیچ مجوز قانونی برای این عملیات صادر نشده است.

این محیط‌بان تاکید کرد: از طریق شورای شهر رینه در مازندران اطلاع پیدا کردیم که گروهی در حال جاده‌سازی‌ برای بهره‌برداری‌های خاص و ضد‌محیط‌زیستی هستند؛ چرا که مناطقی که توسط این گروه مورد تجاوز قرار گرفته تنها مناطق بکر و دست نخورده دماوند است که به‌عنوان آخرین پناهگاه حیات وحش در این قله شناخته شده است.

وی با اشاره به اینکه منطقه سیمرغ در غرب قله دماوند و در ارتفاعی بالای 4 هزار متر واقع شده است افزود: این منطقه دست نخورده، چندین یال و یخچال طبیعی و بکر دارد و به‌نظر می‌رسد این گروه که بدون مجوز هم در حال فعالیت هستند قصد دارند با ایجاد راه، زمینه عبور و مرور احشام مانند قاطر را برای باربری فراهم کنند.

مومنی تاکید کرد: با تماسی که با فدراسیون کوهنوردی داشتیم آنها از این فعالیت اظهار بی‌اطلاعی کردند ولی به‌نظر می‌رسد گروه‌هایی در ایجاد این تخریب منافعی دارند و برخی دیگر تصمیم به ایجاد محل‌هایی برای فروش لوازم کوهنوردی در این منطقه دارند.

این محیط‌بان اظهار داشت: از طریق این راه، مسیر غربی از سد لار برای رسیدن به قله نزدیک‌تر می‌شود و کسانی که این حرکت را ساماندهی کرده‌اند تلاش دارند هیچ منطقه بکر و دست نخورده‌ای در دماوند باقی نماند.وی گفت: منطقه بوم، تنگل چال و وزان، یال‌های مورد دستبرد این گروه راهسازی است که تا‌کنون منطقه شکارگاه را شکافته و بخشی از مسیر 10 کیلومتری را زیر‌سازی‌ کرده‌اند و اگر جلوی فعالیت غیرقانونی آنها گرفته نشود، آخرین پناهگاه حیات وحش دماوند نیز از دست می‌رود.

کد خبر 115766

برچسب‌ها