مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۹:۵۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان قصد دارند برای تنظیم توازن سفیدی یا وایت بالانس دوربین ماهواره‌ای از دریاچه نمکی و خشک شده "تاز" در جنوب ترکیه به عنوان کارت خاکستری استفاده کنند

عکسبرداری ماهواره ای

دوربین‌های معمولی زمینی برای تنظیم توازن سفیدی یا به اصطلاح عکاس‌ها وایت بالانس از شیوه‌ای بسیار پیش پا افتاده و ساده استفاده می‌کنند: باید صفحه‌ای سفید را در برابر لنز دوربین نگه داشته و از آن عکس گرفت. شیوه‌ای که به کارت خاکستری شهرت داشته و به منظور جلوگیری از ایجاد خطاهای رنگی تحت تاثیر حرارت مختلف نورها در یک صحنه انجام می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکنون گروهی از دانشمندان انگلیسی قصد دارند به همین شیوه توازن سفیدی ماهواره‌ای را که برای اولین بار قصد عکسبرداری از زمین را دارد تنظیم کنند اما این بار به جای استفاده از کارتی سفید یا خاکستری در برابر لنز دوربین ماهواره از کل دریاچه خشکیده "تاز" به عوان کارت سفید استفاده می‌کنند.

طی دو هفته آینده دانشمندانی از سرتاسر جهان به منظور محاسبه میزان بازتاب نوری ایجاد شده در این دریاچه حضور خواهند یافت. این تیم محاسبات خود را در زمینی انجام خواهند داد که حرارت آن در طول روز می‌تواند تا 122 درجه نیز افزایش پیدا کند. سپس نتایج این محاسبات با اطلاعات ثبت شده ماهواره مقایسه خواهند شد.

توازن سفیدی برای پرداخت درست رنگ‌ها بسیار ضروری است، عکاسان معمولا این تنظیمات را بر اساس نوع حرارت منبع نوری مانند خورشید (نور گرم) یا چراغ فلورسنت (نور سرد) برای جلوگیری از آبی یا زرد شدن عکس‌ها انجام می‌دهند.

چنین تنظیماتی برای ماهواره‌ها هم حیاتی به شمار می‌روند زیرا ماهواره‌های رصد کننده کوچکترین تغییرات را برای ردیابی تغییرات جوی زمین، تخریب سواحل و بلایای طبیعی به ثبت می‌رسانند. در صورتی که تجهیزات ماهواره‌ها به درستی تنظیم نشده باشند، محاسبات ماهواره‌ای نیز دقیق نخواهند بود و از آنجایی که فرایند پرتاب ماهواره به مدار زمین منجر تغییر تنظیمات ماهواره می‌شود، کنترل آنها با استفاده از ابزاری استاندارد برای اصلاح نقص‌های جزئی می‌تواند در نتیجه محاسبات تاثیر گذار باشد.

دریاچه تاز در جنوب ترکیه یکی از هشت کارت خاکستری زمینی بین‌المللی و استانداردی است که می‌توان از آنها برای تنظیم دوربین‌های ماهواره‌ها در جهان استفاده کرد.

محاسبات بازتاب‌های نوری دریاچه تاز توسط دانشمندان لابراتوار ملی فیزیک انگلستان اولین قدم برای ارائه خدمات تنظیم سازی ماهواره‌ها با کمک زمین در سطح جهان خواهد بود.

کد خبر 114197
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار