دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۸۵ - ۱۳:۲۵
۰ نفر

همشهری آنلاین- ترجمه سید محمدتقی رسولی: جیسون هفل از صاحب‌نظران حوزه طراحی وب و خالق سایت روفو، در مقاله‌ای به مرور مبانی گرافیک اینترنتی پرداخته‌است.

او سایت خود روفو را دست‌مایه مرور گرافیک اینترنتی به زبان ساده کرده‌است.

گربه اصیل و کوتاه قد من، به نام Rufo، سه عکس زیبا دارد که تمام دنیا از آن لذت می‌برند. خیال می‌کنید که به عنوان صاحب گربه دارم خیال‌بافی می‌کنم؟ اما اگر Rufo ستاره‌ای باشد که قرار است از نو متولد شود، وظیفه من این است که به او، از طریق اینترنت، کمک کنم. از همه اینها گذشته، چه چیزی بهتر از معرفی و تبلیغ برای یک گربه از اینترنت بر می‌آید!؟

در آغاز، سایت Rufo فقط چند پاراگراف ساده بود که به معرفی جذابیت‌های این گربه می‌پرداخت. اگرچه آغاز آن خوب بود، اما یک متن ساده به خودی خود نمی‌تواند تجربه Rufo را به طور کامل انتقال دهد. به همین دلیل، من به گرافیک هم احتیاج داشتم. فقط عکس کافی نبود و  قرار بود که Rufo به عنوان یک گربه مشهور جدی گرفته شود، پس سایت او می‌باید ظاهری شاد و حرفه‌ای داشته باشد.  این به این معنی‌است که من به چیزهای  دیگری مثل لوگو، بنرهای صفحه و مؤلفه‌های پیمایش گرافیکی نیاز داشتم.

اولین تلاش‌های من چندان جلوه‌ای نداشت. عکس‌ها تار و رنگ پریده بودند و زمان بارگذاری آنها خیلی طولانی بود. بنابراین، در صدد آموختن  چگونگی ایجاد یک تصویر حرفه‌ای با حجم کم و در خور شأن Rufo برآمدم. و حالا من می‌خواهم این تجربه ارزشمند را به شما منتقل کنم. شما همچنین، نکات و مطالبی را خواهید خواند که برای هر طراح گرافیکی که می‌خواهد یک سایت متنی را به مجموعه‌ای گرافیکی تبدیل کند، ضروری هستند.

ما کارمان را از ابتدایی‌ترین مرحله شروع می‌کنیم:

ورود تصاویر به داخل کامپیوتر:

برای سایت Rufo، باید عکس‌هایی را وارد کنیم و علاوه بر آنها به دنبال تصاویر گرافیکی مفید بگردیم.

دو راه برای خلق گرافیک اینترنتی وجود دارد:

 شما می‌توانید از هیچ شروع کرده و همه چیز را بسازید یا می‌توانید تصاویری را از یک منبع بیرونی دریافت کنید. ما بعداً به خلق گرافیک اینترنتی براساس تصاویر موجود در کامپیوتر از گربه من خواهیم پرداخت، اما فعلاً بهتر است به روش‌های وارد کردن تصاویر موجود بپردازیم.

بسیاری از شرکت‌های عکاسی می‌توانند عکس‌های شما را که مثلاً از دوران مدرسه گرفته‌اید به صورت اطلاعات دیجیتالی تبدیل کرده و آنها را بر روی دیسک یا سی‌دی ذخیره کنند. البته. اگر بخواهید عکس‌های زیادی را ثبت کرده و در سایت خود بکار ببرید می‌باید اطلاعاتی راجع به اصول عکاسی دیجیتال بدانید. دوربین‌های دیجیتال تصویر را مستقیماًَ وارد کامپیوتر می‌کنند و در این صورت دیگر نیازی به چاپ و اسکن عکس‌ها نیست. از این گذشته، اکثر دوربین‌های دیجیتال دارای قابلیت مرور تصاویر هستند که بسیار کارآمد میباشند. اگر Rufo آنچه را که در صفحه مرور تصاویر می‌بیند دوست نداشته باشد، می‌توان آن تصاویر نامناسب را با فشار دادن یک دکمه پاک کرد.

برای تبدیل عکس‌ها یا تصاویر ارزان قیمت و عالی آنالوگ باید مطالبی را نیز درباره کار با اسکنر بدانید. اسکنرهای گران‌قیمت برای عکس‌هایی که قرار است چاپ شوند بسیار مناسب هستند، اما برای اسکن عکس‌ها برای صفحات اینترنت می‌توانید از اسکنرهای ارزان قیمت استفاده کنید.

کلیپ آرت‌های آماده دانلود در اینترنت نیز منبع مناسبی هستند. معمولاً مجموعه عکس‌ها خیلی گسترده هستند، و شما تقریباً برای هر موضوعی می‌توانید عکسی پیدا کنید. منابع اینترنتی متعددی وجود دارند که کلیپ‌آرتهای رایگان یا ارزان قیمت در اختیارتان قرار می‌دهند مانند: creativepro ، mediabulder ، eyewire، همچنین سایت‌های Tripod  و Angelfire مجموعه عکس‌های خود را در اختیار شما قرار می‌دهند. علاوه بر این، مجموعه کتاب‌ها و سی‌دی‌های تصاویر با قیمت‌هایی نسبتاً ارزان در اختیار شما هستند.

یک جای دیگر که شما می‌توانید عکس‌های خوبی را برای استفاده در اینترنت از آن به دست آورید، خود اینترنت است. ذخیره عکس‌ها از سایت‌های اینترنتی کار بسیار ساده‌ای است و فقط با یک کلیک راست روی تصویر و انتخاب گزینه Save می‌توانید آنها را ذخیره کنید. البته لازم است که به یاد داشته باشید که اغلب محتوای سایت‌ها مشمول قوانین کپی رایت هستند. برای برداشت یک عکس از صفحات اینترنت باید یا از دارنده اصلی آنها مجوز دریافت کنید و یا تصاویر را آنقدر تغییر دهید که غیرقابل شناسایی باشند.

کد خبر 1124

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار گزارش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز