مهر: با گذشت 30 روز از فوران نفت و گاز و آتش‌سوزی در چاه شماره 24 میدان نفت‌شهر، تاکنون چاه آسیب دیده این میدان مشترک نفتی در کنترل شرکت ملی نفت در نیامده است

بامداد 8 خرداد ماه امسال چاه شماره 24 میدان مشترک نفت‌شهر به دلایلی که هنوز جزئیات آن مشخص نشده، دچار آتش‌سوزی و فوران نفت و گاز شد. در حال حاضر میزان نفت و گاز خروجی از چاه آسیب‌دیده نفت‌شهر معادل 8 تا 9 هزار بشکه در روز برآورد شده است و تلاش برای مهار و کنترل چاه در شرکت ملی نفت ایران ادامه دارد.

از سوی دیگر، تاکنون از سوی مسئولان شرکت ملی نفت ایران زمان دقیقی برای کنترل کامل چاه آسیب دیده اعلام نشده و این در حالی است که اردیبهشت ماه امسال برخی از مدیران صنعت نفت آمادگی خود را برای مهار آلودگی‌های نفتی خلیج مکزیک اعلام کرده بودند.

رضا حقیقی، رئیس اداره کنترل فوران شرکت ملی حفاری درباره آخرین وضعیت مهار نفت و گاز میدان نفت‌شهر، با بیان اینکه عملیات مهار و کنترل فوران به‌صورت کشتن چاه از سطح (Top kill) و کشتن چاه از عمق (Bottom kill) در دستور کار قرار گرفته است،

تصریح کرد: برای کشتن چاه از سطح تاکنون بیش از 80درصد از ادوات، تجهیزات و ماشین‌آلات سوخته شده از اطراف محوطه چاه خارج شده و هم‌اکنون به 5 تا 10 متری شیرهای فوران‌گیر و فلنج‌های مربوطه نزدیک شده‌ایم.

این عضو تیم عملیات مهار چاه شماره 24 نفت‌شهر با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود تا چند روز آینده به شیرآلات دهانه مشتعل چاه دسترسی پیدا کنیم، خاطرنشان کرد: از این‌رو عملیات کشتن چاه از سطح با استفاده از سیال حفاری آغاز خواهد شد.

کد خبر 110432

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار