پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۱۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: طرح اخذ عوارض از املاک و اراضی بلااستفاده شهری در جلسه شورای عالی استان‌ها به تصویب رسید.

به گزارش واحد مرکزی خبر، بر اساس این طرح، زمین‌هایی که در محدوده داخل شهرها قرار دارند و یک سال در آنها هیچ گونه ساخت و سازی صورت نگیرد، مشمول اخذ عوارض 5 و نیم درصدی بر اساس قیمت منطقه‌ای آن ملک خواهد شد.

بر اساس یکی دیگر از مفاد این مصوبه، واحد های متروکه و یا ساخته شده با کاربری مسکونی، تجاری و یا اداری که یک سال بدون استفاده باشد، نیز مشمول اخذ عوارض 5 و نیم درصدی قیمت منطقه ای آن ملک خواهد شد.

پیش از این، این دسته از املاک و اراضی، فقط یک و نیم درصد عوارض پرداخت می‌کردند.

بر اساس یکی دیگر از مفاد این طرح، اخذ عوارض 5 و نیم درصدی از املاک و اراضی بلا استفاده شهرهای فاقد طرح جامع، تا تهیه طرح جامع ممنوع است.

مصوبه امروز شورای عالی استان‌ها، برای تصویب و اجرا به مجلس شورای اسلامی ارجاع شد.

رئیس شورای عالی استان‌ها در حاشیه جلسه امروز این شورا گفت: طرح قانون اخذ عوارض از املاک و اراضی بلا استفاده شهری، موجب افزایش ساخت و ساز و همچنین ساماندهی منظر شهری خواهد شد.

مهدی چمران افزود: بسیاری از زمین ها و املاک ساخته شده و بلا استفاده شهری، محلی برای ریختن زباله و همچنین تجمع معتادان و بروز ناهنجاری های اجتماعی شده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه به نقش مهم شوراهای شهر و روستا اشاره کرد و گفت: شورای عالی استانها، وظیفه مشورتی و نظارتی نیز دارد که باید در این زمینه، شوراها فعال تر از گذشته باشند.

چمران افزود: اگر در شوراها، تخلفی یا مشکلی پیش آید، خود اعضای شوراها باید پیشقدم شوند و آن مشکل را برطرف کنند.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: همبستگی شوراها، نقش مهم و موثری در رفع مسایل مهم شهری و روستایی دارد.

کد خبر 109372

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار