محمد ملاحسینی: مارچلو آلبرتو بیلسا (Marcelo Alberto Bielsa) در سال 1955 در شهر روزاریو آرژانتین به دنیا آمد

مارچلو بیلسا

وی در زمان بازیگری در پست دفاع بازی می‌کرد و خیلی زود و در سن 25 سالگی به سمت مربیگری تغییر رویکرد داد.

بیلسا در سال 1980 به عنوان بازیکن خود را بازنشسته کرد و از همان سال شروع به آموختن در زمینه مربیگری کرد و کم کم تا سال 1990 برای چند باشگاه در کشورش آرژانتین به عنوان مربی خدمت کرد.

وی چندی بعد پس از کسب تجربه به مکزیک رفت و چند فصلی در تیم‌های رده پایین این کشور به کسب تجربه پرداخت و بعد به آرژانتین بازگشت.

در سال 1998 به کشور اسپانیا رفت و در تیم اسپانیول به مربیگری پرداخت.

وی بازیکن تیم نیوولز اولد بویز و مربی همین تیم بوده است. بیلسا همچنین سابقه مربیگری در تیم ولز سارسفیلد آرژانتین، اسپانیول اسپانیا و تیم ملی آرژانتین را دارد.

بیلسا یک مربی‌ استثنایی‌، مردی وفادار به بازی جذاب، متکی به اندیشه‌های منحصر بفر و نگاه به فوتبال نایاب و عاشق بازی تهاجمی است.

بیلسا در جام جهانی 2002 مربی تیم ملی آرژانتین بود و از آن دوره که در اولین دور رقابت‌ها حذف شد خاطرات تلخی دارد.

بیلسا در دوران بازیگری پر فروغ نبوده، اما در بین بازیکنان، مربیان و تماشاگارن آرژانتینی احترام ویژه‌ای دارد.

وی در سال 2007 به عنوان سرمربی تیم ملی شیلی انتخاب شد و بیلسا توانست تیم شیلی را در پایان رقابت‌های مقدماتی جام جهانی در آمریکای جنوبی پس از برزیل در ردیف دوم قرار دهد و بعد از 12 سال این تیم را به جام جهانی 2010 ببرد.

پیروزی های چشمگیر شیلی در برابر آرژانتین، پرو، بولیوی، ونزوئلا، کلمبیا، پاراگوئه و اکوادور راه این تیم را به جام جهانی 2010 گشود.

مارچلو بیلسا به دلیل آرژانتینی بودن و دستمزد بالایش در ابتدا مورد انتقاد هواداران شیلیایی قرار گرفت اما با تحولاتی که در تیم ایجاد کرد توانست شیلی را به جام جهانی برساند و به محبوبیت برسد.

تیم شیلی با مربیگری بیلسا در گروه (اچ) رقابتهای جام جهانی 2010 در کنار تیم‌های اسپانیا، سوئیس و هندوراس قرار داشت.

کد خبر 109602

برچسب‌ها