یکشنبه 29 مهر 1397 | به روز شده: 22 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 18 مرداد 1389 - 08:25:38 | کد مطلب: 113447 چاپ

نوزادی با خون صورتی

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
یک نوزاد نارس دختر در بیمارستان کودکان هوبئی در چین ‌با خونی به رنگ صورتی متولد شد.

 به گزارش روزنامه چاینا دیلی این نوزاد 40 روزه که در یک بیمارستان محلی به دنیا آمده بود تا یک هفتگی سالم به نظر می‌رسید. اما از حدود دو هفته علائم بیماری در او ظاهر شد،‌و به بیمارستان کودکان هوبئی در مرکر چین منتقل شد و در آنجا بود که معلوم شد خون او صورتی است.

بررسی‌ها نشان داد که این نوزاد به هیپرلیپیدمی (بالا بودن میزان چربی خون)، عفونت ریوی، کمخونی و رتینوپاتی (آسیب شبکیه چشم) مبتلاست.

[چطور بفهمیم چربی خون‌‌مان بالاست؟]

در هیپرلیپیدمی ممکن است هر یک از چربی‌های خون بالا باشد،‌اما معمولا در مواردی که هم کلسترول و هم تری‌گلیسیرید خون بالاست، این عنوان به کار می‌رود. هیپرلیپیدمی معمولا بزرگسالان را مبتلا می‌کند،‌ و تا به حال در نوزادان گزارش نشده بود.

 رنگ صورتی خون این نوزاد به مقدار زیاد چربی‌های موجود در آن نسبت داده می‌شود. هنگامی چربی‌ها شریان‌ها را بند می‌آورند، ‌ممکن است به بیماری‌های عروقی مانند مشکلات قلبی یا سکته مغزی یا حتی از کار انداختن اندام‌های مختلف منجر شوند.

ظاهرا این نوزاد دچار یک بیماری مادرزادی متابولیک (مربوط به سوخت و ساز) است که علاج آن مشکل است و پزشکان در حال حاضر تنها می‌توانند علائم آن را درمان کنند.

در همین زمینه: