همشهری آنلاین: جرج واکر بوش چهل و سومین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکاست که در سال ۲۰۰۰ برای نخستین بار انتخاب شد.

george bush

پیش از جرج واکر بوش، بیل کلینتون چهل و دومین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا بود و از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ در این سمت قرار داشت.

جرج واکر بوش در 20 ژانویه سال 2001 به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا سوگند یاد کرد و در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2004 برای دومین بار به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد.

بوش از سال 1995 تا 2000به عنوان چهل و ششمین فرماندار ایالت تگزاس حکومت می‌کرد. او بزرگترین پسر رئیس‌حمهور اسبق آمریکا، جرج هربرت واکر بوش، است.

جرج بوش پس از تمام شدن درسش در کالج در شرکت نفتی خانوادگی‌شان مشغول به کار شد. پس از آن مدتی به صورت شریکی مالک تیم بیس‌بال «تگزاس رنجرز» بود و سپس در انتخابات فرمانداری تگزاس شرکت کرد و انتخاب شد.

در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از طرف حزب جمهوری‌خواه کاندیدا شد و در رقابتی نزدیک و فشرده با «ال‌گور» کاندیدای حزب دموکرات پیروز شد. اما پیروزی او در انتخابات سبب شد تعداد زیادی از حامیان خود را از دست بدهد.

او به عنوان رئیس‌جمهور در سال 2001 میلادی قانونی را تصویب کرد که براساس آن میزان دریافت مالیات در آمریکا 35/1 تریلیون دلار کاهش یافت. بوش در اکتبر سال 2001 پس از حادثه 11 سپتامبر  مسئله جنگ علیه تروریسم در جهان را مطرح کرد.

با همین بهانه بوش دستور حمله به افغانستان را داد. بهانه او برای این حمله غلبه بر نیروهای طالبان، نابود کردن القاعده و دستگیری اسامه‌بن‌لادن بود.

در ماه سال 2003 میلادی بوش جنگ دیگری را آغاز کرد و دستور حمله نظامی به عراق را داد. جنگی که بهانه‌اش سرپیچی عراق از قطعنامه 1441 شورای امنیت و دفاع از آمریکا بود.

در میانه جنگ با عراق، بوش که خودش را "رئیس‌جمهور جنگ" نامیده است، برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد.

بعد از انتخاب مجدد، آمار انتقادات از بوش باز هم افزایش یافت. موسسه نظرسنجی گالوپ؛ پس از حادثه 11 سپتامبر، اعلام کرد 90 درصد مردم آمریکا حامی جرج بوش هستند. (آماری که تا آن زمان بی‌نظیر بود) اما این میزان محبوبیت طی ریاست جمهوری او به شدت کاهش یافت به ‌گونه‌ای که همین موسسه پس از انتخابات سال 2004 محبوبیت بوش را 24 درصد اعلام کرد. (کمترین میزان محبوبیت رئیس‌جمهور در آمریکا در 35 سال)

دوران کودکی

بوش ششم جولای سال 1946 در کانتیکت آمریکا به دنیا آمد. او نخستین فرزند از میان پنج فرزند جرج هربرت واکر بوش و باربارا بوش بود. تنها خواهر او دوروتی در سن سه سالگی در سال 1953 به دلیل بیماری لوسمی درگذشت.

چندی پیش کتابی در آمریکا چاپ شد که نویسنده آن معتقد است مرگ خواهر، تاثیر منفی زیادی بر روحیه جرج گذاشت و عامل بسیاری از رفتارهای ناهنجار او در بزرگسالی شد.

پدربزرگ بوش سناتور بود و پدرش در فاصله سال‌های 1989 تا 1993 رئیس‌جمهور آمریکا.

بوش پس از اتمام تحصیلات در آکادمی فیلیپس در ایالت ماساچوست همانند پدرش تحصیلات دانشگاهی خود را در ییل گذراند و لیسانس تاریخ گرفت. او در دانشگاه دانشجوی متوسطی بود.

در ماه می سال 1968 با بالا گرفتن آتش جنگ ویتنام او در امتحانات گارد ملی هوایی آمریکا شرکت کرد و قبول شد البته با توجه به این نکته که در این امتحانات تنها توانست 25 درصد از امتحان کتبی استعدادهای خلبانی را کسب کند که پایین‌ترین امتیاز برای قبولی بود.

در سال 1970 جرج بوش برای تحصیل در دانشگاه حقوق تگزاس تقاضا داد که رد شد. در سال 1973 از خدمت نظام زودتر از زمان معمول مرخص شد تا در دانشکده تجاری هاروارد تحصیل کند. همان جایی که در سال 1977 با مدرک فوق‌لیسانس از آن فارغ‌التحصیل شد.

جرج بوش در این دوره زندگی خود به نوشیدن الکل روی آورد و حتی یک بار در سن 30 سالگی به جرم رانندگی تحت تاثیر الکل دستگیر و به پرداخت 150 دلار جریمه محکوم شد. گواهینامه رانندگیش هم به مدت دو سال معلق شد.

در سال 1977 با همسرش لورا ولش آشنا شد که در آن زمان معلم مدرسه بود. آنها پس از مدتی ازدواج کردند و جرج بوش پیروی از کلیسای خانوادگیشان را رها کرد و به کلیسای همسرش پیوست.

منتقدان بوش

جرج بوش که ریاست جمهوریش را با حمایت 50 درصدی مردم آغاز کرده بود، پس از حادثه 11 سپتامبر توانست به محبوبیتی 90 درصدی در میان مردم آمریکا دست پیدا کند. اما این محبوبیت چندان طولانی نبود.

دلیل عمده این کاهش محبوبیت هم سیاست خارجی بوش بود.  او به خاطر نحوه اداره جنگ عراق با انتقادات زیادی مواجه شد.

نحوه مواجهه با توفان کاترینا و فعالیت‌های اندکی که برای بازسازی مناطق توفان‌زده شد، هم دلیل دیگری برای این اتفاق بود.

کنترل مکالمات مردم بدون نیاز به حکم با نام جنگ علیه ترور، فاجعه زندان‌های ابوغریب و گوانتانامو از دیگر دلایل این کاهش محبوبیت بودند.

آمریکا تا ماه اکتبر سال 2007 میلادی بیش از 455 میلیارد دلار در جنگ عراق هزینه کرد. همچنین بیش از 3830 نظامی آمریکایی و بیش‌از 73 هزار غیر نظامی عراقی تا این تاریخ در این جنگ کشته شدند.

دوران هشت ساله ریاست جمهوری بوش در آمریکا [بوش نامحبوب‌ترین رییس جمهور تاریخ آمریکا] در روز 20 ژانویه 2009 به پایان رسید و باراک اوباما جای او را گرفت [چهل و چهارمین رئیس جمهور آمریکا آغاز به کار کرد]

کد خبر 35699

برچسب‌ها