همشهری آنلاین: جان مک کین در ۲۹ اوت سال ۱۹۳۶ در پایگاه هوایی نیروی دریایی آمریکا موسوم به "کوکو سولو "در پاناما متولد شد.

mc cain

جان مک کین (John McCain) در سال 1958 از آکادمی دریایی آمریکا فارغ ‌التحصیل شد و در سمت خلبان جنگنده‌های تهاجمی نیروی دریایی آمریکا فعالیت خود را آغاز کرد.

مک کین در زمان جنگ ویتنام از حادثه آتش سوزی در ناو یو اس اس فارست در سال 1967 جان سالم به در برد.  در همین سال جنگنده مک کین نیز مورد اصابت قرار گرفت و او به شدت مجروح شد. جان مک کین سپس به اسارت نیرو‌های ویتنام شمالی درآمد و قریب به پنج و سال و شش ماه را به عنوان زندانی جنگی در اسارت به سر برد. گفته می‌شود، در این زمان وی مورد شکنجه قرار گرفته بود.

مک کین در سال 1981 از نیروی دریایی آمریکا بازنشسته شد و در سال 1982 به نمایندگی از ایالت آریزونا به عضویت مجلس نمایندگان آمریکا درآمد. مک کین پس از دو دوره عضویت در مجلس نمایندگان، در سال 1986 به عنوان نماینده سنای آمریکا انتخاب شد.

مک کین در سال‌های 1992 ، 1998 و 2004 نیز به عنوان سناتور ایالت آریزونا برگزیده شد. سابقه‌ای که مک کین از دوران فعالیت سیاسی خود به جا گذاشته است، حکایت از آن دارد که وی به رغم عضویت در حزب جمهوری خواه، ظاهرا در مورد بسیاری از مسایل کلیدی با سایر اعضای این حزب اختلاف دارد.

طی دهه 1980 مک کین از اتهام فساد مالی(موسوم به جنجال کیتینگ فایو) که گریبان پنج نفر از سناتور‌های  آمریکایی، از جمله خود وی را گرفته بود، مبرا شد.

مک کین اما در اولین حضور خود در سال 2000 در انتخابات داخلی حزب جمهوری خواه برای کسب مقام کاندیدای نهایی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در برابر جورج بوش شکست خورد.

با این حال او دوباره در سال 2007 وارد گود رقابت برای کسب کانددیداتوری نهایی جمهوری خواهان  شد و توانست با کسب هیات‌های نمایندگی مورد نیاز، خود را به عنوان کاندیدای جمهوری خواهان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری 2008 آمریکا معرفی کند.

جان مک‌کین به سرطان مغز مبتلا بود و 4 شهریور 97 (2018) درگذشت.

کد خبر 54245

برچسب‌ها