دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۷:۴۵

همشهری آنلاین: برزیل بزرگترین و پر نفوذترین کشور آمریکای جنوبی است.

برزیل

وسعت این کشور قریب به نیمی از قاره آمریکای جنوبی را در بر می‌گیرد. برزیل که آن را غول اقتصادی آمریکای لاتین نیز توصیف کرده‌اند، یکی از بزرگترین دموکراسی‌های جهان محسوب می‌شود.

بزرگترین جنگل‌های جهان نیز در منطقه آمازون این کشور قرار دارند، منطقه‌ای که طی سالیان اخیر سودجویان دست به استخراج منابع طبیعی آن زده‌اند و همین امر نگرانی بسیاری از فعالان محیط زیست را در پی آورده است.

از نظر اقتصادی تاریخ این کشور با دوره‌هایی از شکوفایی و نزول اقتصادی همراه بوده است. توسعه این کشور در واقع همواره تحت تاثیر آثار مخرب تورم و بدهی‌های خارجی قرار گرفته است.با این حال اصلاحات انجام شده در دهه 1990 میلادی بویژه در زمینه خصوصی سازی تا حدودی منجر به ثبات مالی در این کشور شده است.

برزیل از نظر منابع طبیعی بویژه فلز و سنگ معدن گشوری غنی محسوب می‌شود. برزیل به دلیل استخراج منابع نفتی که در نزدیکی سواحل این کشور واقع شده‌اند، خود را از واردات این ماده حیاتی بی نیاز کرده است.

اما همچنان شکاف زیادی میان طبقه غنی و فقیر برزیل وجود دارد.اکثر زمین‌های حاصلخیز برزیل همچنان تحت کنترل خانواده‌های ثروتمند قرار دارد.از همین رو نهضت کشاورزان روستایی بی زمین محور فعالیت خود را بر درخواست برای تقسیم بندی مجدد اراضی کشاورزی قرار داده است.

Brazil map 2

اوضاع اجتماعی به ویژه در شهر‌های بزرگ برزیل نظیر سائوپائولو و ریو دو ژانیرو چندان مساعد نیست.و بسیاری از مردم در شهرک‌ها و محله‌ای فقیر نشین زندگی می‌کنند. اقدام دولت نظامی برزیل در دهه 1970 میلادی در انتقال بسیاری از شهروندان برزیلی به مناطق جنگلی آمازون،  خسارات  زیادی را به زیست بوم این جنگل‌ها وارد کرد. در پی برآورد خسارات گسترده وارده به منطقه آمازون دولت برزیل روند مهاجرت را متوقف کرد.

در سال 2005 دولت برزیل طی گزارشی اعلام کرد که یک پنچم جنگل‌های برزیل در فرایند جنگل زدایی از میان رفته‌اند.

پرونده‌ها:

more   پائولو کوئلیو /  پائولو فریره / لوییس ایناسیو لولا داسیلوا / دیلما وانا روسف /
more  سائو پائولوجاذبه‌های‌گردشگری برزیل / ریودوژانیرو / مترو برازیلیا سینمای برزیل

پله / لوئیز فلیپ اسکولاری / گارینشا / لئونیداس داسیلوا / ژوروان ویه‌را / کارلوس دونگا / ماریو زاگالو / تله سانتانا / آده‌میر مارکز منه‌زس / رونالدینیو / رونالدو واوا / زیکو / ریکاردو ایزکسون دوس سانتوس لیت (کاکا) / کارلوس آلبرتو پریرا

 

ویژگی‌های انسانی
نام کامل:جمهوری فدراتیو برزیل
جمعیت:209.5 میلیون(تا 2016)
پایتخت:برازیلیا
بزرگترین شهر:سائو پائولو
وسعت:8.55 میلیون کیلومتر مربع
زبان رسمی:پرتغالی
دین رسمی:مسیحیت
امید به زندگی:66 سال مردان،77 سال زنان(براساس آمار سازمان ملل متحد)
واحد پولی:1 رئال = 100 سنتاوس
صادرات :مصنوعات، سنگ آهن، قهوه، مرکبات و سایر محصولات کشاورزی
پسوند اینترنتی:br
کد تلفن بین المللی:+55

کد خبر 29983

برچسب‌ها