همشهری آنلاین: باراک اوباما (Barack Obama) ۴ اوت ۱۹۶۱ در هونولولو واقع در هاوایی متولد شد.

اوباما

باراک اوباما (Barack Obama) در رشته حقوق از دانشگاه کلمبیا و مدرسه حقوق هاروارد فارغ‌التحصیل شده است. او پیش از آنکه در مقام سناتور ایالت ایلینوی طی سال‌های 1997 تا 2004 انجام وظیفه کند، در مقام یک سازمان دهنده اجتماعی، فعال سیاسی، استاد دانشگاه و وکیل به فعالیت می‌پرداخت. او در سال 2000 موفق نشد یکی از کرسی‌های مجلس نمایندگان آمریکا را کسب کند.

اما در ژانویه 2003 اوباما اعلام کرد که مبارزات انتخاباتی خود را برای عضویت در مجلس سنای آمریکا آغاز خواهد کرد. او در ماه مارس 2004در انتخابات اولیه سنای آمریکا به یک پیروزی قاطع رسید. در ژوئیه 2004 نیز اوباما برای کسب حمایت رهبران حزب دموکرات، در کنوانسیون ملی این حزب سخنرانی کرد و در نهایت در نوامبر 2004 با کسب 70 درصد آرا به سنای آمریکا راه یافت.

در مقام یکی از اعضای حزب اقلیت دموکرات در صدو نهمین کنگره آمریکا، اوباما از طرح کنترل سلاح‌های متعارف حمایت کرد. او همچنین در زمان اولین دوره نمایندگی خود در سنای آمریکا به کشور‌های اروپای شرقی، خاورمیانه و آفریقا سفر کرد. در کنگره صدو دهم نیز اوباما از طرحی که به بررسی مسائلی نظیر لابی گری، تقلب انتخاباتی، تغییرات آب وهوایی و مراقبت از پرسنل نظامی امریکا می‌پرداخت، حمایت کرد.

اوباما از زمان اعلام کاندیداتوری خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درفوریه 2007، بر پایان جنگ عراق، افزایش استقلال در بخش انرژی، کاهش نفوذ لابی گران و ایجاد نظام بهداشت جهانی تاکید کرده است.

اوباما در نهایت پس از اعلام انصراف هیلاری کلینتون از شرکت در انتخابات درون حزبی حزب دموکرات، به عنوان کاندیدای اصلی این حزب برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شد.

اوباما در مقام نویسنده نیز دارای تالیفاتی است، او در اولین کتاب خود با عنوان رویا‌هایی از پدرم: داستانی درباره نژاد و وراثت، به بیان خاطرات خود از دوران کودکی در هونولولو، جاکارتا و آغاز فعالیت اجتماعی‌اش می‌پردازد. فصل‌های پایانی این کتاب نیز به اولین سفرش به کنیا، سفری که او را با گذشته‌ و اصالت خانوادگی‌اش مرتبط می‌ساخت، اختصاص یافته است. در مقدمه نسخه تجدید چاپ شده این کتاب اوباما می‌نویسد: امیدوار بودم داستان زندگی خانواده‌ام به نوعی بیانگر شکاف نژادی، که یکی از مشخصه‌های تجربه آمریکایی است، باشد.

شجاعت امید: تصوراتی درباره مطالبه رویای آمریکایی، نامی است که اوباما برای دیگر کتاب خود برگزیده است. این کتاب در اکتبر 2006 منتشر شد و توانست در مدت کوتاهی در صدر فهرست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز قرار گیرد.

باراک اوبا در روز چهارم نوامبر سال  2008 رئیس جمهور آمریکا شد. وی نوامبر سال 2012 پس از شکست میت رامنی رقیب انتخاباتی خود  برای 4 سال دیگر به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد.

دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 به عنوان نامزد حزب جمهوريخواه با هيلاري كلينتون نامزد حزب دمكرات به رقابت پرداخت و در اين انتخابات كه روز سه شنبه 8 نوامبر 2016 (18 آبان 1395) برگزار شد با کسب 59041250 راي (چهل و هفت ونيم درصد آرا) و 289 رای الکترال در مقابل 59177303 راي(چهل و هفت وشش دهم درصد آرا)  ۲۱۸ راي الكترال رقيب خود ،براي مدت چهارسال - كه از 20 ژانویه 2017‌ ( اول بهمن 1395) آغاز شد - به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا جاي اوباما را گرفت.

کد خبر 54276

برچسب‌ها