همشهری آنلاین: دلیل تعویق سفر ولیعهد سعودی به پاکستان بر اساس گمانه زنی‌های منابع آگاه در پاکستان که قرار بود امروز ۲۷ بهمن ماه انجام شود و به فردا موکول شده است. دیدار احتمالی میان هیات بن سلمان با طالبان در اسلام آباد است.

بن سلمان

به گزارش روز شنبه ایرنا، با توجه به نقش پاکستان برای کمک به پیشبرد مذاکرات میان طالبان و آمریکا، ریاض نیز تمایل دارد تا روابط نه چندان خوب خود با طالبان را البته با کمک اسلام آباد بهبود ببخشد.

یک کارشناس برجسته پاکستانی که از نزدیک تحولات مربوط به طالبان افغانستان را رصد می کند، گفت: تغییر برنامه سفر ولیعهد سعودی به پاکستان که قرار است فردا انجام شود با دیدار احتمالی هیات طالبان با هیات بن سلمان در اسلام آباد بی ربط نیست.

'محمد طاهر خان' خبرنگار و تحلیلگر ارشد حوزه افغانستان و طالبان روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص دیدار احتمالی هیاتی از طالبان با هیات ولیعهد سعودی گفت: زمزمه هایی به گوش می رسد که سفر بن سلمان که قرار بود امروز انجام شود و به فردا موکول شد، به دلیل سفر هیاتی از طالبان به پاکستان صورت گرفته است که قرار است روز دوشنبه انجام شود.

وی که از تماس خود با منابع طالبان در افغانستان و دفتر سیاسی این گروه در دوحه سخن می گفت افزود، تاکنون طالبان چنین چیزی را تایید نکرده و نه طرف پاکستانی سخنی گفته است اما این موضوع حقیقت دارد که حاکمان سعودی به دنبال برقراری تماس با طالبان افغانستان است.

این کارشناس پاکستانی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا که چرا تاکنون وزارت امور خارجه پاکستان درخصوص سفر احتمالی هیات طالبان به اسلام آباد و یا تمایل هیات سعودی برای دیدار با طالبان واکنشی نشان نداده است، گفت: این موضوعی نیست که دستگاه دیپلماسی دولت اسلام آباد بخواهد درباره آن اظهار نظر کند در واقع دیگر مجموعه هایی هستند که تصمیم نهایی را در این خصوص اتخاذ می کنند.

وی افزود: در مذاکرات اخیر میان طالبان و آمریکا که با نقش آفرینی پاکستان در امارات برگزار شد، یک هیات از ریاض نیز در این نشست حضور داشت، پس از آن چنین اظهاراتی به میان آمد که ریاض میزبان دور بعدی مذاکرات طالبان در شهر جده خواهد بود، اما پس از آن طالبان در بیانیه خود چنین چیزی را رد کرد، و این نشان دهنده عدم تمایل طالبان برای ایجاد تماس با طرف سعودی است، زیرا طالبان از حاکمان سعودی ناراضی است.

وی افزود: اکنون عربستان با مشاهده تعاملات اخیر طالبان با کشورهای مهم منطقه از جمله ایران، روسیه، ازبکستان، اندونزی و چین به دنبال این است که از این روند عقب نماند و می خواهد با کمک پاکستان با طالبان ارتباط برقرار کند.

منابع خبری پاکستان هفته گذشته اعلام کردند: دور جدید مذاکرات هیات طالبان و آمریکا قرار است ماه جاری میلادی به میزبانی دولت پاکستان در اسلام آباد برگزار شود.

هنوز هیچ منبع رسمی در اسلام آباد یا واشنگتن این موضوع را تایید نکرده، با این حال سخنگوی طالبان مدعی شد که علاوه بر مذاکرات با آمریکایی ها، با عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز درخصوص اوضاع افغانستان گفت وگو خواهد شد.

منابع خبری پاکستان می گویند: هیات طالبان قرار است ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) به اسلام آباد سفر کند و علاوه بر آن، مذاکرات دوجانبه با این گروه با آمریکا نیز ۶ اسفند (۲۵ فوریه) در دوحه برگزار خواهد شد.
ولیعهدی سعودی فردا (یکشنبه) برای انجام سفر دو روزه رسمی وارد پاکستان خواهد شد و براساس برنامه های اعلام شده، وی روز دوشنبه پس از دیدار با رییس جمهوری پاکستان، اسلام آباد را به مقصد کوالالامپور پایتخت رسمی و سلطنتی مالزی ترک می کند.

کد خبر 431916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =