همشهری‌آنلاین: شهردار تهران با تأکید بر این‌که موضوع تفویض اختیار، امری منطقی و درست است و نباید از این‌که اختیاراتمان را به راحتی به نهادهای اجتماعی و مردم واگذار کنیم بترسیم، گفت: می‌توانیم اختیارهای لازم را به مناطق، مردم و نهادهای اجتماعی واگذار کنیم ولی ستاد شهرداری تهران باید نظارت و کنترل دقیق و شفاف بر عملکرد مناطق و نهادها داشته باشد و نقش تولی گری را به نقش نظارتی تبدیل کنیم.

به گزارش شهرنوشت، محمدعلي افشاني، شهردار تهران با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در جمع هیأت وزیران و موضع حمایتی ایشان از دولت و شخص رئیس‌جمهور گفت: رهبر انقلاب تأکید داشتند که دولت باید نماد اقتدار و توانایی در ذهن مردم باشد و با برنامه‌ریزی، تدبیر، کار مجاهدانه و تلاش شبانه‌روزی برای حل مشکلات تلاش کند و همچنین ایشان بر حفظ اتحاد و همبستگی مسئولان و بحث امیدآفرینی در سطح جامعه تأکید فرمودند.

افشانی گفت:طبق قانون شهرداری‌ها، موظفیم تمام فعالیت‌های اقتصادی شهرداری تهران را به صورت شفاف و قانونی منتشر کنیم.: اگر می‌خواهیم شهر را با مشارکت فعال شهروندان اداره کنیم، نیاز به اعتماد و همراهی مردم داریم و برای جلب این اعتماد، لازم است فعالیت‌های مالی و اقتصادی را که در شهرداری تهران انجام می‌شود، به صورت شفاف روی سامانه شفاف‌سازی قرار دهیم تا مردم در جریان کامل مناسبات مالی شهرداری تهران قرار گرفته و به تبع آن به ما اعتماد کنند.

او افزود: تمام برنامه‌ام حول دو محور «ارتقای سطح زندگی» و «کسب رضایتمندی و جلب اعتماد مردم» است. انتظارم از همکارانم در شهرداری تهران، کار و تلاش هدفمند و برنامه محور است و معتقدم اگر مدیری نمی‌تواند کار کند، نباید وقت مردم را بگيرد.

شهردار تهران با توجه به درخواست برخی شهرداران مناطق در خصوص تفویض اختیار به منطقه، تصریح کرد: با واگذاری اختیارات به مناطق موافقم و معتقدم شهرداران مناطق به دلیل اشراف بیشتر بر امور منطقه می‌توانند با اختیارات بیشتر، عملکرد بهتر و مطلوب تری داشته باشند و ستاد شهرداری تهران باید وظیفه نظارت و کنترل این عملکرد را به دقت انجام دهد. نقش شهرداران مناطق در سطح شهر، مانند استانداران در سطح ملی است.

افشانی با بیان این‌که از شهرداران مناطق می‌خواهم ظرف یک ماه، فهرست تمام املاک، اموال و دارایی های خود را با جزییات اعلام کنند تا مشخص شود دارایی‌هایمان چیست و چقدر است که آنها را از طریق یک سیستم دقیق منتشر کنیم و در اختیار شهروندان قرار دهیم، خاطرنشان کرد: در بحث پسماند، از 9 هزار تُن زباله تولیدی تهران در روز، تنها 150 تُن تبدیل به انرژی می شود و بقیه زباله ها به عنوان سرمایه و ثروتی عظیم به جای اینکه مورد استفاده قرار بگیرد، طبیعت را نابود می کند.

سید محمدعلی افشانی در جلسه شورای معاونان و شهرداران مناطق شهرداری تهران سخن می گفت، با اعلام این‌که ما نیز باید در شرایط حساس پیش رو، در هر لحظه بر اساس مبنای فکری و با برنامه و کار کارشناسی عمل کنیم، افزود: ما باید زمان را مدیریت کنیم تا بتوانیم به درستی و آنگونه که از ما انتظار می رود، به وظایف و مسئولیت‌هایمان عمل کنیم و اگر زمان ما را مدیریت کند، مطمئناً نمی توانیم بر مشکلات فائق آییم و از اهداف و برنامه‌هایمان فاصله می‌گیریم.

  • درآمد مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌ها باید به خزانه شهرداری تهران واریز شود

شهردار تهران با تأکید بر این‌که حوزه حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوسرانی، تاکسیرانی، مترو و استارت‌آپ‌ها ارتباط وسیعی با جامعه دارد، گفت: در حوزه خدمات شهری، هیچ خانه‌ای نیست که ما با آن مرتبط نباشیم، در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز ارتباط مداوم و نزدیکی با مردم داریم و در بخش عمرانی و سایر بخش ها نیز به واسطه وظایف ذاتی شهرداری تهران، ارتباط گسترده ای با شهروندان داریم.

افشانی گفت:باید برای هر لحظه پیش رو برنامه داشته باشیم و میزان تحقق برنامه ها را روزانه رصد کنیم. یکی از این فرصت ها، «نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی» به دستور رئیس‌جمهور و دیگری، «بازآفرینی بافت‌های فرسوده» است که برای دولت پروژه بسیار مهمی است و مبلغ 1500 میلیارد تومان به آن اختصاص داده شده است که برای حل مشکلات شهر باید از این دو فرصت، نهایت استفاده را ببریم تا طبق شعارمان شهر را «زیست پذیر» کنیم.

شهردار تهران با اشاره به این‌که ایجاد خزانه در شهرداری تهران کار خوبی بوده است، به این دلیل که ورودی ها و خروجی های مالی را شفاف می کند، اظهار کرد: کلیه درآمدهای حاصله در مناطق مختلف شهر باید به خزانه شهرداری تهران واریز شود تا امکان شفاف سازی درآمدها و هزینه ها و نیز توزیع عادلانه بودجه برای خدمت موثر به شهروندان تهرانی بهتر از گذشته فراهم شود.


افشانی با بیان این‌که باید قدر زمان را بدانیم، تصریح کرد: هر وقت از فرصت ها استفاده نکردیم، شکست خوردیم و بنا بر کلام حضرت امیر (ع)، فرصت ها را باید غنیمت بشماریم.

  • «سیستم مدیریت کیفیت» در شهرداری تهران مستقر می‌شود

شهردار تهران گفت: افراد متخلف در آشفتگی به اهدافشان می‌رسند و در شفافیت نمی‌توانند مقاومت کنند. باید «سیستم مدیریت کیفیت» را در شهرداری تهران مستقر کنیم تا تمام فرآیندها در سیستم، معلوم و مشخص باشد و اصولاً باید ساختار فعلی را تغییر دهیم و بی نظمی موجود در برخی بخش ها را ساماندهی کنیم.

افشانی با تأکید بر ضرورت حفظ فضای سبز و حفاظت از باغ‌های تهران افزود: اگر باغی در تهران باقی مانده باشد، باید جلوی قطع یا خشک کردن درختان آن را بگیریم و حفظ باغات و فضای سبز موضوع بسیار مهمی است؛ چنانچه در مذاکراتی که اخیراً با رئیس بنیاد مستضعفان و رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) داشتم، دوستان برای حفظ و نگهداری باغاتی که در اختیار دارند و حتی در مورد واگذاری تعدادی از باغات خود و تبدیل آنها به پارک برای استفاده عموم مردم اعلام آمادگی کردند.

  • معرفی مدیران جدید شهرداری تهران

در پایان این نشست، شهردار تهران، کاوه حاج علی اکبری را به عنوان مدیرعامل جدید سازمان نوسازی شهر تهران، رمضان امینی را به عنوان رئیس جدید سازمان بازرسی شهرداری تهران و محمدعلی کریمی را به عنوان مشاور شهردار و رئیس جدید مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران معرفی کرد.

افشانی، مدیرعامل جدید سازمان نوسازی تهران را فردى صاحب نظر در این حوزه دانست، رئیس جدید سازمان بازرسی شهرداری تهران را فردی با تجربه و بارمسئولیت‌های متعدد در حوزه شهری ذكر كرد و رئیس جدید مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران را به عنوان فردی که با تحصیلات کاملاً مرتبط، 20 سال در سطح کلان در حوزه روابط عمومی مشغول به کار بوده و مسئولیت‌های متعددی در این حوزه داشته، نام برد و از زحمات امین عارف‌نیا، رئیس سابق مرکز ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداری تهران تقدير كرد.

کد خبر 411036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =