همشهری‌آنلاین: شهردار تهران در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی شهر تهران با حضور مسئولان و کارشناسان مربوطه به بررسی راهکارهای مدیریت شهری برای ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی پرداخت.

afshani

به گزارش شهرنوشت ، اين جلسه كه با حضور سید محمدعلی افشانی،شهردار تهران ، انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور، سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، ولی‌الله شجاع پوریان معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران، الهام فخاری رئیس كميته اجتماعي شورای شهر و جمعی از کارشناسان فرهنگی و اجتماعی برای بررسی موضوع تکدی‌گری و معتادان متجاهر در شهر تهران برگزار شد.

محمدعلي افشاني گفت: متاسفانه در کشور با بحران‌های متعددی روبه‌رو هستیم که به تدریج برخی از آنها خود را در قالب آسیب‌های اجتماعی نشان می‌دهند. در طول این سال‌ها نیز در جلسه‌هاي متعدد این موضوع‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفتند، اما سوال اصلی این است که راهکار ما برای ساماندهی آسیب‌ها چیست؟

شهردار تهران بر لزوم نگاه فرآیندمحور به حوزه آسیب‌های اجتماعی تاكيد كرد.

او افزود: واقعیت این است که مهاجرت نخبگان، یکی از پیش زمینه‌های بروز آسیب‌های اجتماعی است و یکی از اقدام‌هايی که می‌تواند به پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی کمک کند، استفاده از نیروهای متخصص و آگاه در پست های مرتبط است.

  • ترغیب شرکت‌های دانش‌بنیان به فعالیت در بافت فرسوده و محله‌هاي آسیب‌خیز

افشانی با تاکید بر عزم مدیریت شهری برای ساماندهی آسیب‌های اجتماعی در تهران پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری، تصریح کرد: در ابتدای حضورم به عنوان شهردار تهران از بافت فرسوده و محله‌هاي آسیب خیز شهر بازدید کردم و تمام تلاشم این است تا شرکت‌های دانش بنیان را تشویق کنم تا در این مناطق حضور پیدا کنند. دلیل این تاکید هم این است که زندگی همراه با نشاط اجتماعی و همچنین استفاده از پتانسیل نیروی انسانی در این نقاط صورت پذیرد.

او با اشاره به این‌که موضوع مقابله با آسیب های اجتماعی باید اولویت مسئولان در عرصه اجتماعی باشد، گفت: لازم است به شکل جدی در این حوزه ورود کرده و با قاطعیت اقدام کنیم.

شهردار پایتخت ادامه داد: جذابیت های پایتخت گاهی زمينه حضور بيشتر اسیب دیدگان اجتماعی را در کلان شهری همچون تهران افزایش می‌دهد، تا حدی که پایتخت به محل جذابی برای معتادان تبدیل شده است.

  • انتقال آسیب‌دیدگان اجتماعی تهران به استان‌های مبدا

افشانی گفت: شهرداری تهران با تدوین طرحی تلاش دارد تا به مقابله با این مساله بپردازد. با هماهنگی دیگر نهادهای مسئول همچون وزارت کشور، استانداری تهران و قوه قضائیه تلاش می کنیم تا در مرحله اول آسیب دیدگان اجتماعی را شناسایی و جذب و در مرحله بعد افراد غیرساکن در تهران را به استانداری‌های مبدا منتقل کنیم.

  • وظیفه شهرداری تهران تنها جمع‌آوری آسیب‌دیدگان اجتماعی است

شهردار تهران با تاکید بر این‌که در شرایط موجود لازم است تمامی دستگاه‌ها پای کار بیایند، خاطرنشان کرد: منطقی نیست شهرداری تهران مسئولیت و وظیفه سایر دستگاه ها را انجام دهد. درواقع مدیریت شهری در تهران براساس قانون وظیفه جمع آوری و تحویل به سازمان‌های مسئول را انجام می‌دهد و بقیه اقدام‌ها برعهده سازمان‌هایی همچون بهزیستی، کمیته امداد و وزارت بهداشت است.

  • لزوم فرهنگ‌سازی در جامعه براي مقابله با مافیای تکدی‌گری

او با اشاره به پیوند برخی از آسیب‌های اجتماعی همچون تکدی‌گری با شبکه‌های مافیایی گفت: برای حل این آسیب ها در مرحله اول باید فرهنگ سازی انجام شود تا مردم به خیریه‌های واقعی کمک كرده و بدین صورت نقش اجتماعی خود را در بهبود شرایط ایفا کنند. در مرحله بعد نیز با شناسایی و جذب این افراد بخشی از آنها باید رد مرز و بخشی دیگر باید به استان‌های خود منتقل شوند.

شهردار تهران با پیش‌بینی این که برخورد با متکدیان، حاشیه‌سازی‌های شبکه‌های مافیایی را به همراه خواهد داشت،گفت: همواره اصلاح امور جامعه با حواشی بسیاری روبرو است و متاسفانه گاهی حاشیه سازان، اقدامات سازمان ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما نباید فراموش کنیم برای حفظ جامعه گاه مجبوریم شدت عمل به خرج دهیم و هم زمان مطمئن باشیم که عموم شهروندان پشتیبان ما خواهند بود.

کد خبر 412384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =