رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به بروز مسائل پیچیده اقتصادی، ‌مالی، ‌سیاسی و اجتماعی،‌ نیاز جامعه امروز به دانش دین را بیشتر از گذشته دانستند و بصیرت، وسیع‌نگری، پارسایی، تقویت بنیه علمی و پاسخگویی به نیازهای همه قشرهای مردم را ضروریات امروز روحانیت برشمردند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، ایشان در دیدار صدها نفر از علما، فضلا، روحانیان و طلاب استان یزد تقویت پشتوانه علمی حوزه‌‍‌ها را برای تبیین مفاهیم عمیق دینی و پاسخگویی به نیازها و موضوعات جدید کشور و جامعه لازم دانستند و خاطر نشان کردند: باید صاحبنظرانی که دارای بنیه قوی فقهی و نگاه امروزی به مسائل هستند با تلاش مضاعف و تکیه بر فقه و مبادی فقهی به تبیین مسائل مختلف و پاسخگویی دینی به این نیازهای جدید بپردازند.

مقام معظم رهبری رشد و تقویت استخوان بندی و بنیه علمی حوزه‌ها را امری ضروری برشمردند و با اشاره به رویش مبارکی که در حوزه علمیه مشاهده می‌شود، افزودند: این رویش خجسته، باید گسترش و توسعه یابد به‌گونه‌ای که پس از مدت زمانی مشخص، در همه شهرهای کشور، مجتهدینی با تراز بالا برای گسترش دانش دین حضور داشته باشند که این کار نیاز به تقویت توان علمی حوزه‌ها دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، وسیع‌نگری را از دیگر نیازهای روحانیان وحوزه های علمیه دانستند و با اشاره به خدمت بسیار ارزشمند امام راحل عظم الشان مبنی بر مطرح کردن مسائل جامعه و جهان در حوزه‌های علمیه افزودند: اگر روحانی از وسیع نگری برخوردار نباشد مصادیق واقعی احکام و اوامر الهی را نمی‌شناسد و این آیات سعادت بخش را در ابعادی محدود و کوچک، منحصر می‌سازد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در همین زمینه، به بحث امر به معروف و نهی از منکر پرداختند و افزودند: مصداق کامل و تمام امر به معروف،‌ ایجاد جامعه و حکومت اسلامی و مصداق کامل نهی از منکر، نهی از یک جامعه طاغوتی است اما در صورت فقدان وسیع‌نگری، این حکم عظیم خداوند، در مسائل جزیی خلاصه خواهد شد.

ایشان بصیرت را دیگر خصوصیت لازم روحانیت برشمردند و خاطرنشان کردند: روحانی مفید، یعنی روحانی بصیر چرا که اگر بصیرت نباشد، شخص در تشخیص جایگاه خود و موقعیت دشمن، اشتباه می‌کند و همانگونه که متأسفانه در مسائل سیاسی، دینی و اجتماعی بارها اتفاق افتاده‌است، جبهه خودی را مورد حمله قرار می‌دهد.

مقام معظم رهبری تأکید کردند: طلبه نمی‌تواند و نباید فقط به مطالعه در حجره بسنده کند بلکه بسیار مهم و ضروری است که از مسائل داخلی و جهانی، جریان‌های سیاسی، منفذهای احتمالی نفوذ دشمن و دیگر مسائل مهم، به خوبی آگاه باشد.

ایشان، گسترش و تنوع مخاطبان روحانیت را مورد اشاره قرار دادند و خاطرنشان کردند: نباید فقط با اکتفا به ظاهر افراد، آنها را بی‌نیاز و بی‌اعتنا به دین فرض کرد بلکه باید آحاد مردم را مخاطبان روحانیت دانست و برای تبلیغ دین در میان آنان آمادگی‌های لازم را کسب کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، کشف و درک جوهره دینداری ملت ایران را از برکات و درس‌های بزرگ امام خمینی رضوان‌الله تعالی علیه برشمردند و با اشاره به اعتماد مستمر و عمیق امام راحل به مردم افزودند: مردم امروز نیز به قرآن و دین و روحانیت، علاقه‌مندند و روحانیان باید با اتکا نکردن به حرف‌های تکراری برای همه قشرها و سطوح مختلف فکری، حرف‌های نو و جذاب داشته باشند.

ایشان در همین زمینه، بازخوانی مکرر و تفکر در آثار و افکار استاد شهید مرتضی مطهری را برای مبلغان و طلاب، لازم و واجب دانستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پارسایی را در کنار علم و دانش، دیگر خصوصیت لازم روحانیت برشمردند و خاطر نشان کردند: روحانیت باید به‌گونه‌ای عمل کند که مردم حرص نزدن درباره دنیا را در رفتار او کاملاً مشاهده کنند و دستیابی به این خصوصیت نیازمند تهذیب و افزایش معنویت است.

رهبر انقلاب اسلامی، گسترش ارتباط متقابل و صمیمانه روحانیت و دستگاه مدیریت کشور به‌ویژه مدیرت اجرایی را نیز مورد تأکید قرار دادند.

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان استان یزد را دارالعباده و دارالعلم خواندند و با تجلیل از علمای برجسته و شخصیت‌های گرانقدر دینی این منطقه افزودند: یزد خاستگاه علم دین بوده‌است و روحانیت و طلاب استان باید سطح علمی آن را به نقطه درخشانی برسانند که از گذشته تا امروز ما به آن افتخار می‌کنیم.

ایشان با بزرگداشت یاد شهید آیت‌الله صدوقی،‌ مرحوم آیت‌الله خاتمی و مرحوم آیت‌الله اعرافی افزودند: این سه عالم جلیل‌القدر، منطقه یزد هر یک خصوصیات برجسته‌ای داشتند و طلاب جوان باید با پشتکار و تلاش مضاعف، راه آنان را ادامه دهند.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام و المسلمین صدوقی امام جمعه یزد و نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به تلاش حوزه علمیه یزد در تربیت طلاب فاضل و توانا گزارشی از وضع این حوزه علمیه بیان کرد.

کد خبر 40824

برچسب‌ها