همشهری آنلاین: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چالوس گفت: برای مهار آتش در جنگل های منطقه کوهستانی و سخت گذر مرزن آباد این شهرستان درخواست بالگرد شده است.

جنگل آتش سوزی

مهرداد خزایی در گفت‌و‌گو با  ایرنا افزود : با توجه به وضعیت منطقه و وزش باد شدید که اطفای آتش را در منطقه با مشکل مواجه کرده است، درخواست بالگرد کردیم تا با کمک آن بتوان آتش را خاموش کرد.

وی گفت: از صبح زود (5 فروردين) تمامی نیروها منابع طبیعی، بسیج و اهالی منطقه بویژه روستاهای آغوزداربن، حریث، شهرستان و برار به منطقه اعزام شدند تا همزمان با ورود بالگرد آتش سوزی جنگل حفاظت شده را بتوان خاموش کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چالوس از وسعت آتش سوزی اظهار بی‌اطلاعی کرد و افزود : هنوز میزان آتش‌سوزی جنگل این منطقه مشخص نشده است و آتش به صورت سطحی و تنه‌ای در جریان است.
وی ادامه داد: پس از وقوع آتش سوزی، حوالی ظهر دیروز چهار اکیپ از نیروهای منابع طبیعی به همراه ماموران آتش نشانی مرزن آباد، بسیج و نیروهای مردمی به محل آتش سوزی اعزام و موفق شدند آتش را بعد از ساعتی خاموش کنند ولی به دلیل افزایش دمای هوا و وزش باد نسبتا تند و گرم آتش دوباره شعله‌ور شد.

این آتش سوزی که ظهر شنبه ( 4 فروردين) در منطقه جنگلی حفاظتی بالادست روستای ' برار' بخش مرزن آباد و در ارتفاع بیش از 700 متری از سطح دریا آغاز شد، با وجود تلاش نیروهای امدادی و محلی به دلیل وزش باد شدید گرم همچنان ادامه دارد.

گونه‌های درختان مناطق جنگلی مرزن آباد چالوس بلوط ، افرا و ممرز است.

پیش از این هواشناسی و اداره کل مدیریت بحران مازندران نسبت به افزایش محسوس دمای هوا ، وزش باد گرم بویژه در ارتفاعات و دامنه ها هشدار داده و از شهروندان مازندرانی و مسافران نوروزی خواسته بودند روز شنبه به هیچ وجه در حاشیه جنگل‌ها و مراتع آتش روشن نکنند .
حوزه منابع طبیعی شهرستان چالوس با 161 هزار هکتار مساحت دارای 79 هزار هکتار جنگل و 53 هزار هکتار مرتع است و مجموع مساحت آبادی ها و مستثنیات آن نیز در حدود 29 هزار هکتار برآورد می‌شود.

کد خبر 401415

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =