همشهری‌آنلاین: مسعود بارزانی،رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرده همه‌پرسی استقلال کردستان خطری علیه هیچ کشوری محسوب نمی‌شود بلکه باقی ماندن اوضاع به این صورت خطری بزرگ است.

 مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در سخنانی گفت: هدف از برگزاری همه‌پرسی استقلال این است که نگذاریم فجایع و حوادث گذشته برای مردم کردستان تکرار شود. کشورهای هم‌جوار ما نباید از همه‌پرسی بترسند؛ چراکه اقلیم کردستان طی ۲۶ سال گذشته ثابت کرده که عامل ثبات در منطقه بوده است.

او افزود: "روابط اقتصادی و سیاسی اقلیم کردستان در منطقه بعد از همه‌پرسی مستحکم‌تر خواهد شد. اعتراض ایران و ترکیه به برگزاری همه‌پرسی به دلیل وجود کردها در کشورهایشان است. آمریکا با همه‌پرسی مخالفت نکرده بلکه اعلام کرده زمان مناسب نیست."

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (کونا)،بارزانی گفت: همه‌پرسی استقلال این اقلیم خطری علیه هیچ کشوری به حساب نمی‌آید بلکه باقی ماندن اوضاع به این صورت خطری بزرگ است. برگزاری همه‌پرسی تصمیم مردم کردستان است و این مردم والاتر از احزاب هستند و هرگز و تحت هیچ شرایطی از حق خود کوتاه نخواهند آمد.

او تأکید کرد: براساس تجربه‌هاي قبلی بهتر است اقلیم کردستان و دولت عراق برای ممانعت از وقوع مشکلات بزرگ‌تر دو همسایه خوب باشند.

بارزانی درباره اوضاع موصل گفت: اگر پیشمرگ‌ها نبودند موصل آزاد نمی‌شد و داعش شکست نمی‌خورد. اقلیم کردستان از بیش از یک میلیون آواره طی عملیات نظامی موصل استقبال کرد.

کد خبر 378425

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =