همشهری‌آنلاین: رئیس سازمان مدافع حقوق ایزدی‌ها با بیان این‌که تعداد زیادی ایزدی از چنگال داعش آزاد شدند، اعلام کرد، نیمی از ایزدی‌های ربوده شده همچنان در اسارت این گروه تروریستی قرار دارند.

حیدر الیاس، رئیس سازمان مدافع حقوق ايزدي‌ها(یزدا) اعلام کرد، نیمی از اعضای ایزدی که ربوده شدند از سال ۲۰۱۴ همچنان در چنگال داعش هستند.

به گزارش ایسنا،حیدر الیاس در گفت‌وگو با "رادیو سوا" گفت: نیروهای امنیتی حدود ۳۰۰۰ ایزدی را تاکنون از چنگال داعش آزاد کرده‌اند اما تعداد کسانی که این گروه تروریستی آنها را ربوده، حدود شش هزار و 800 تن است.

او تصریح کرد، صدها تن از اسیران ایزدی در اثر قحطی و بیماری جان باخته‌اند و دو هزار و 700 تن که در میانشان کودکان نیز وجود دارند، شست‌وشوی مغزی می‌شوند و آموزش می‌بینند تا در صف داعش بجنگند.

 به نقل از الیوم السابع، بنا به گفته الیاس، گروه تروریستی داعش بیشتر ایزدی‌های بازداشتی را به سوریه منتقل کرده است.

او در ادامه افزود، این گروه تروریستی آنها را بین خانواده‌ها و عشاير پراکنده کرده و آنها به خصوص کودکان هفت‌ساله را رهبری می‌کند.

سازمان "یزدا" برنامه‌هایی از جمله برنامه برای کودکان و برنامه درمان روحی روانی زنانی که آزاد شده‌اند، را در دست اجرا دارد.

پیشتر کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در سوریه در سوم اوت(12 مرداد) ۲۰۱۷ اعلام کرده بود، داعش همچنان اقدام به نسل‌کشی ایزدی‌ها می‌کند.

کد خبر 381013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =