همشهری آنلاین - رشید عسگری: جولیان آسانژ (Julian Assange) در سوم جولای ۱۹۷۱ در شهر تاونزویل استرالیا بدنیا آمد.

assange

 آسانژ، هکر سابق، متخصص امنیت سایبر، بنیانگذار و سردبیر وب‌سایت ویکی‌لیکس است.

وی در سن 16 سالگی هک کردن را با نام مستعار Mendex شروع کرد. در 1991، جولیان 20 ساله به همراه دوستانش به زیرساخت‌های شرکت مخابراتی Nortel‌ در کانادا نفوذ کردند.

بعد از این ماجرا وی دستگیر شد و به 25 مورد هک و جرایم سایبری و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.

در 1993 آسانژ به راه‌اندازی یکی از اولین شرکت‌های خصوصی سرویس دهنده اینترنت در استرالیا کمک کرد. یک سال بعد او وارد صنعت برنامه نویسی برنامه مجانی و منبع باز شد و برای پروژه PostgreSQL تعدادی Patch طراحی کرد.

بین سال‌های 2002 تا 2005 آسانژ به عنوان دانشجوی لیسانس ریاضیات و فیزیک وارد دانشگاه ملبورن شد اما بعد از اینکه متوجه شد پروژه‌های تحقیقی همکلاسی‌هایش برای فعالیت‌های نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد از درس دانشگاه انصراف داد.

2006 سال شروع فعالیت‌های جدید آسانژ به عنوان بنیانگذار وب‌سایت ویکی لیکس بود. این وب‌سایت اسناد و مدارکی که معمولاً سری بودند و کمتر در اختیار عموم مردم قرار می‌گرفتند را منتشر می‌کرد.

یکی از جنجالی‌ترین اسناد منتشر شده در ویکی لیکس ویدئوی شلیک بالگرد ارتش آمریکا در عراق و قتل چند غیر نظامی و دو خبرنگار خبرگزاری رویترز بود. 

در دسامبر 2010 آسانژ به اتهام تجاوز جنسی در لندن دستگیر شد و مدتی بعد با پرداخت وثیقه از زندان آزاد شد.

در 17 مارچ 2012 ویکی‌لیکس در نمایه توییترش خبر داد که آسانژ قصد دارد در انتخابات آینده سنای استرالیا کاندیدا شود.

در 17 آوریل 2012 آسانژ شروع به تهیه یک برنامه مصاحبه برای شبکه خبری راشیا تودی کرد. اولین مصاحبه آسانژ با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان، در مورد مسائل سوریه بود.

کد خبر 166926

برچسب‌ها