کتاب زندگانی حضرت محمد(ص) نوشته دکتر سیدحسن اسلامی نویسنده ایرانی از سوی دکتر حسن آلماز ،استاد فارسی ترکیه به ترکی استانبولی، ترجمه و منتشر شد .

به گزارش گروه اندیشه روزنامه همشهری، مترجم در مقدمه کوتاهی که براین کتاب نوشته است (صص. 12ـ 9) اشاره می کند که این کتاب بدون اینکه به جزئیات و تفصیلات خسته کننده دست بزند، حیات پیامبر اسلام(ص) را در چهارچوب منابع اسلامی ترسیم می کند.

در فصل اول (صص 32ـ 19) با عنوان «موطن و مولد» از ویژگی های زادگاه پیامبر اسلام (ص)سخن رفته و به مقولاتی چون دین، حکومت، اقتصاد، موقعیت اجتماعی و جایگاه زن در عربستان آن روز اشاره شده است.

در فصل دوم (صص 42ـ 35) با عنوان «دوران کودکی» از جریان ازدواج عبدالله بن عبدالمطلب، تولد حضرت محمد(ص)، تسمیه او، مرگ آمنه بنت وهب (مادر حضرت محمد ـ ص) و انتقال حضرت به خانه ابوطالب سخن به میان آمده است.

در فصل سوم (صص 54 ـ 45) با عنوان «دوران جوانی» از سفرهای حضرت محمد(ص) به شام، شرکت حضرت ایشان در جنگ های حجاز و حضورشان در «حلف الفضول»، آشنایی با خدیجه و ازدواج حضرت با ایشان و تجدید بنای کعبه یاد شده است.

در فصل چهارم (صص 65 ـ 57) با عنوان «بعثت» از دوره کمال، دوران انزوا، اعلام نبوت (با نزول آیه: اقرأ باسم ربک) و نخستین زنی که به اسلام مشرف شد، سخن رفته است.

در فصل پنجم (صص 82 ـ 69) با عنوان «دوران آمادگی: مکه» از دوره های دعوت پنهانی و آشکار، هجرت مسلمانان به حبشه، افزایش اعتراض قریش، وفات ابوطالب و خدیجه، معراج نبوی و حرکت به سوی مدینه سخن به میان آمده است.

در فصل ششم (صص. 96ـ 85) با عنوان «دوران نهادینگی: مدینه» از دیدار پیامبر اسلام(ص) با اهل یثرب و دعوت آنان به اسلام، بیعت زنان (در عقبه)، حرکت حضرت به سوی یثرب، ایجاد اخوت اسلامی میان مهاجرین و انصار، بنای مسجد نبوی و تشکیل دولت اسلامی سخن رفته است.

فصل هفتم (صص 113ـ 99) با عنوان «جهاد» به شرح غزوات پیامبر اسلام (بدر، احد، احزاب) اختصاص یافته و طی آن به منطق دعوت در اسلام و صدور فرمان جهاد اشاره شده است.

فصل هشتم (صص. 129ـ117) به شرح ویژگی های ظاهری حضرت محمد(ص) و خصوصیات باطنی ایشان (فداکاری، عبادت، جسارت، نظافت،...) اختصاص دارد.

در فصل نهم (صص. 144ـ133) با عنوان «حکمت» به تعریف حکمت پرداخته شده و طی آن از طریق دستیابی به عزت و قدرت، اخوت اسلامی، ارزش علم، خصوصیات عالم و جاهل... سخن رفته است.در آخرین فصل کتاب (صص. 155ـ 147) با عنوان «به سوی دوست» ابتدا از «حجه الوداع» و خطبه حضرت بدین مناسبت سخن رفته و سپس از دوره نقاهت و رحلت ایشان یاد شده است.

عنوان اصلی: پیامبر رحمت، محمد(ص)‎/عنوان ترکی:‎/ Rahmet Peygamberi Muhammed)s) ‎/ناشر: انتشارات آغاچ (A aچ Y.) ‎/: استانبول ـ مه 2006 / 158ص

کد خبر 1580

برچسب‌ها