یکشنبه 29 بهمن 1396 | به روز شده: 35 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 11 اسفند 1386 - 17:05:29 | کد مطلب: 45549 چاپ

آشنایی با قبرس

جهان > اروپا - همشهری آنلاین:
جمهوری قبرس جزیره‌ای در میان آب‌های دریای مدیترانه است که به دو قسمت ترک‌نشین و یونانی‌نشین تقسیم می‌شود.

این جزیره از شمال با ترکیه، از جنوب با مصر، از شرق با سوریه و از غرب با یونان همسایه است. این جزیره یکی از مقاصد مهم گردشگری دریای مدیترانه است و سالان بیش‌از4/2 میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند.

قبرس تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل دارد. حدود 12 درصد از زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، سیب‌زمینی، گندم، زیتون و جو به عمل می‌آید. پرورش گوسفند و بز هم رایج است.

قبرس جزیره‌ای نیمه کوهستانی است که اغلب کوه‌های آن در نواحی شمالی و جنوب غربی واقع شده و جلگه‌های وسیعی نیز در مناطق مرکزی دارد.

از هزاره‌های چهارم و سوم پیش از میلاد، فرهنگ عصر جدید در جزیره قبرس وجود داشته است. در سال 800 پیش از میلاد، فنیقی‌ها در قبرس ساکن شدند و پس از آن، حکومت قبرس به دست آشور و سپس مصر افتاد.

در قرن ششم پیش از میلاد، ایرانیان بر قبرس دست یافتند و حکومت آنان بر قبرس حدود دو قرن طول کشید.

در سال 1914 انگلیس قبرس را به قلمرو خود اضافه کرد و در سال 1925 رسماً قبرس مستعمره این کشور شد. در دوره حکومت انگلستان، نهضتی در میان یونانی‌نژادان جزیره برای پیوستن به یونان درگرفت.

درگیری‌ها بالا گرفت. ترک‌نژادها می‌خواستند جزیره به ترکیه بپیوندد و جنگ داخلی برای استقلال روی داد. قبرس تا سال 1960 مستعمره انگلیس بود.

از سال 1963مجددا اختلافات نژادی وسیاسی میان ترک‌ها و یونانیان مقیم قبرس بالا گرفت و خطر وقوع جنگ به حدی رسید که سازمان ملل در سال1964 به این سرزمین نیروهای حافظ صلح فرستاد.

با این حال اختلاف ادامه یافت و سر انجام در سال 1974 ترکیه برای حمایت از ترک‌های قبرس به این سرزمین نیرو فرستاد و به این ترتیب قبرس به دو کشور ترک و یونانی به ترتیب در شمال و جنوب تجزیه شد که تاکنون مذاکرات رهبران دو گروه بی‌نتیجه مانده است.

قبرس عضو جنبش غیرمتعهدها بود اما در سال 2004 از این جنبش خارج شد و به اتحادیه اروپا پیوست. این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز عضویت دارد.

سیاست در قبرس

قبرس دو رئیس جمهور دارد؛ یکی برای قسمت ترک‌نشین در شمال جزیره و دیگری برای قسمت یونانی‌نشین در جنوب.

قوه مقننه هم از دو مجلس مجزا تشکیل شده است: مجلس ترک‌ها با 40 عضو و مجلس یونانی‌ها با 35 عضو.

اقتصاد در قبرس

تولید ناخالص داخلی قبرس در مجموع هر دو منطقه 95/25 میلیارد دلار است. 486 هزار و 25 نفر نیروی کار ارین کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در منطقه یونانی‌نشین آن8/3درصد و در منطقه ترک‌نشین 6/5درصد است.

آماری از افراد زیر خط فقر این کشور در دست نیست. نرخ تورم در بخش یونانی‌نشین قبرس 2/3درصد و در بخش ترک‌نشین 1/9 درصد است.

محصولات صادراتی قبرس شامل مرکبات، سیب‌زمینی، دارو، سیمان، لباس و سیگار، لبنیات و منسوجات است.

محصولات وارداتی این کشور شامل کالاهای مصرفی، نفت و مشتقات آن، ماشین‌آلات، تجهیزات حمل و نقل، وسایل نقلیه، سوخت، سیگار، مواد غذایی، مواد معدنی و مواد شیمیایی است.

مردم قبرس

788 هزار و 457 نفر در این جزیره زندگی می‌کنند که میانگین سنی آنها 1/35 سال است. امید به زندگی در بدو تولد برای زنان 49/80سال و برای مردان 6/75 سال است.

77 درصد از جمعیت این کشور یونانی، 18 درصد ترک و 5 درصد بقیه قومیت‌ها هستند. 78 درصداز مردم مسیحی ارتودوکس و 18 درصد مسلمان هستند. زبان‌های ترکی، انگلیسی و یونانی در این کشور رایج هستند.

ارتباطات در قبرس

 رادیو و تلویزیون در این کشور دولتی است.

قبرس در یک نگاه

مساحت 9،250 کیلومتر مربع
جمعیت 788،457 نفر
پایتخت نیکوزیا
واحد پول یورو
دامنه اینترنتی cy.
پیش‌شماره 357+
در همین زمینه: