دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 9 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 21 آذر 1396 - 14:57:00 | کد مطلب: 391606 چاپ

خداحافظ تکلیف‌های خانه!

کودک و نوجوان > فرهنگی - اجتماعی - خبر > سپنتا سلیمی:
تلویزیون را خاموش کن، مگر تکالیف فردایت را انجام داده‌ای؟ می‌خواهی بروی بیرون؟ پس تکالیفت چه می‌شود؟

دانش‌آموزان دبيرستاني در كشور فرانسه ديگر قرار نيست اين جمله‌ها را بشنوند. از هفته‌ي گذشته، طرحي در دبيرستان‌هاي فرانسه به‌اجرا درآمده تا دانش‌آموزان وقتي به خانه مي‌روند ديگر نگران فردا نباشند و تکليفي در کار نباشد. اين نوآوري به ابتکار وزير جديد آموزش ملي فرانسه، «ژان‌ميشل بلانکه» به‌ اجرا درآمده است.

اين طرح در هرمدرسه‌ با توجه به شرايطش متفاوت است. بلانکه، اين طرح را راه‌حلي مي‌داند براي پايان‌دادن به نابرابري‌هاي درسي در ميان دانش‌‌آموزان. چرا که مدت‌هاست دانش‌آموزاني که در خانه امکانات بيش‌تري دارند، مي‌توانند در تحصيل موفق‌‌تر باشند. درحالي‌که دانش‌‌آموزاني از خانواده‌‌هاي کم‌در‌آمد و کم‌سواد، براي پيشرفت با موانع زيادي روبه‌رو هستند.

اما اين طرح چگونه اجرايي شده است؟ در واقع دانش‌آموزان مثل گذشته تکاليفي براي انجام دادن دارند، اما مدرسه بايد براي حل تکاليف و برطرف‌کردن مشکلات درسي دانش‌آموزان برنامه‌ريزي کند. در بخشي از مدارس ساعت حل تمرين در زمان ناهار است و در برخي ديگر، کلاس‌هاي انجام تکاليف بين ساعت‌هايي که دانش‌آموزان در مدرسه مي‌گذرانند خرد مي‌شوند.

اما مدرسه‌هايي هم هستند که تغييري در برنامه‌هاي عادي‌شان به‌وجود نيامده و فقط يک‌ساعت براي انجام تکاليف به ساعت آخر مدرسه اضافه کرده‌اند. براي حل تمرين فعلاً هيچ اجباري در کار نيست و دانش‌آموزان قرار است به‌صورت تشويقي و داوطلبانه در مدرسه تکاليفشان را انجام دهند.

براي کلاس‌هاي تقويتي هم فعلاً دانش‌آموزاني در الويت هستند که مشکلات بيش‌تري دارند. اين کلاس‌ها براي ايجاد برابري تحصيلي بيش‌تر برسند.