شنبه 27 مرداد 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 27 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
کودک و نوجوان
 • ويژه‌ي روز جهاني نوجوان

  فراخوان مسابقه‌ی «لحظه‌های ساده‌‌ی خوش‌بختی»

  فراخوان مسابقه‌ی «لحظه‌های ساده‌‌ی خوش‌بختی» فرهنگی - اجتماعی > گاهی خستگی و سختی و گرفتاری از در و دیوار روحمان بالا می‌رود. گاهی فکر می‌کنیم چه‌‌قدر بدبختیم. گاهی فکر می‌کنیم خوش‌بختی خیلی خیلی خیلی از ما دور است. اما برای خوش‌بخت‌بودن نباید منتظر اتفاق‌های بزرگ و عجیب‌ و غریب بود.

 • داستان

  شیرینی بنفشه

  شیرینی بنفشه آثار نوجوانان > نگاهش را انداخت به ظرف شیرینی‌. به‌قول مادرش دلش داشت مثل سیر و سرکه می‌جوشید. کم‌ و بیش شنیده بود که می‌گفتند فراموشی گرفته و دیگر چیزی یادش نمی‌آید.

 • «دوست‌تر داشتن» و شعرهای دیگر

  «دوست‌تر داشتن» و شعرهای دیگر آثار نوجوانان > از قسمت گل هندوانه و نان زیر کباب

 • «فراموشی زمین» و یادداشت‌های دیگر

  «فراموشی زمین» و یادداشت‌های دیگر آثار نوجوانان > دل‌تنگ من نشده‌اید؟! نبودنم را احساس نمی‌کنید؟! مرا به یاد نمی‌آورید؟!

 • نگاهی به اخبار نوجوانان در چهارگوشه‌ي دنيا

  در دنیای نوجوان‌ها ساعت چند است؟

  در دنیای نوجوان‌ها ساعت چند است؟ فرهنگی - اجتماعی > خاطره روح‌بخش: اگرچه می‏‌گویند هرجای دنیا که بروی آسمان همین رنگ است و اگرچه حرفشان کم‌ و بیش حرف درستی هم هست، اما به‌هرحال وضعیت در کشورهای گوناگون دنیا متفاوت است.

 • نگاهي به بازي جادويي «هري پاتر: معماي هاگوارتز» و بازي محبوب «هوم‌اسكيپس»

  هری پاتر شو!

  هری پاتر شو! فرهنگی - اجتماعی > علی مولوی: شاید پیش از این، سخت می‌شد تصور کرد که روزی بازی‌ای مثل «هری پاتر» را در گوشی‌های هوشمندمان داشته باشیم.

 • «گِندي تارتاكوفسكي»، نويسنده و كارگردان انيميشن «هتل ترانسيلوانيا 3: تعطيلات تابستاني»:

  نمی‌خواستم هیچ‌کس را بترسانم!

  نمی‌خواستم هیچ‌کس را بترسانم! فرهنگی - اجتماعی > ترجمه‌ی سارا منصوری: می‌گوید در نوجوانی، اصلاً به فیلم‌های ترسناک علاقه نداشته و آن‌ها را دنبال نمی‌کرده است.

 • يادداشت

  محل تولد یک دوچرخه

  محل تولد یک دوچرخه آثار نوجوانان > همیشه فکر می‌کردم دفتر هفته‌نامه‌ی دوچرخه چه شکلی است. دفتر دوچرخه، محل تولد هرشماره‌ی دوچرخه و محل زندگی شاعران و نویسندگان خوب ایران است و باید اهمیت زیادی برای هردوچرخه‌ای داشته باشد.

 • در جلسه‌ي دوچرخه به‌مناسبت روز جهاني نوجوان چه گذشت؟

  رودخانه‌ای رو به دریا

  رودخانه‌ای رو به دریا فرهنگی - اجتماعی > سیدسروش طباطبایی‌پور: ۲۱ مرداد (۱۲ آگوست) هرسال، روزی است که دنیا به احترام نوجوانان جهان، تمام‌قد می‌ایستد و به خودش یادآوری می‌کند که این گروه سنی، رودخانه‌ای مواج و خروشان است که به‌زودی، به دریای بزرگ زندگی خواهد پیوست و جهان را پر از زیبایی و عطر و رنگ خواهد کرد.

 • گشتي در موزه‌ي پول ايراني

  سفر سکه از قرن‌های دور

  سفر سکه از قرن‌های دور فرهنگی - اجتماعی > فریبا خانی: امروز به سفر می‌رویم، سفری متفاوت؛ سفری به‌دنیای سکه‌ها و پول‌های قدیمی از دوره‌های تاریخی گوناگون. سفر ما از دریچه‌ی موزه‌ی پول ایرانی در پارک تفریحی ارم شروع می‌شود...

 • يك جرعه كتاب

  اختراعات پرفسوری

  اختراعات پرفسوری آثار نوجوانان > «پروفسور برانشتام» آدم عجیبی است. پنج‌تا عینک دارد که بسته به موقعیت از آن‌ها استفاده می‌کند. تمام کت‌هایش هم به‌جای دکمه سنجاق‌قفلی دارند.

 • دفتر سفید

  دفتر سفید آثار نوجوانان > معلم انشا وارد کلاس می‌شود... بعد از حاضر و غایب‌کردن، زیرلب می‌گوید: «توکل‌نیا، بیا پای تابلو انشات رو بخون.»

 • نگاه شاعرانه مهری ماهوتی به زندگی عادی یک کودک ایرانی

  سوغاتی و مُهرصدآفرین منتشر شد

  سوغاتی و مُهرصدآفرین منتشر شد فرهنگی - اجتماعی > همشهری آنلاین: سروده‌های جدید مهری ماهوتی، بازتاب نگاهی شاعرانه به زندگی عادی یک کودک ایرانی در قالب دو کتاب سوغاتی و مُهر صدآفرین، در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

 • گفت‌وگو با «والايار ودود»، نوجواني كه براي خودش گل‌فروشي كوچكي راه انداخته است

  دوست داشتم درآمد داشته باشم

  دوست داشتم درآمد داشته باشم فرهنگی - اجتماعی > عکس و متن: سیما روشن: «والایار» از سه چهارسالگی جلوی دوربین رفته و در فیلم‌های تبلیغاتی بازی کرده،اما از جایی به بعد تصمیم گرفته بگوید «نه» و سر حرفش هم مانده.

 • پسكوچه

  بهانه‌ی سبز

  بهانه‌ی سبز فرهنگی - اجتماعی > شعر > سمیه آورند: دلم انار دانه‌دانه بود پرنده‌ای بدون لانه بود

 • در میانه‌ی راه تابستان چگونه‌اید؟

  در میانه‌ی راه تابستان چگونه‌اید؟ فرهنگی - اجتماعی > نفیسه مجیدی‌زاده: چه‌طور می‌گذرد؟ تابستان را می‌گویم. حالا و در این‌روزهای گرم، درست در میانه‌ی راه تابستان هستیم. چه‌قدر تفریح کرده‌اید؟

 • كتاب‌خانه‌ي‌ آفتاب

  «دختر شجاع شهر» و یک یادداشت دیگر

  «دختر شجاع شهر» و یک یادداشت دیگر فرهنگی - اجتماعی > نیلوفر شهسواریان: کتاب «خلال‌دندون روبان صورتی» به اندازه‌ی اسمش عجیب و بامزه است. ماجرای شهری که به شهر بدون‌ دختر معروف است، اما «خلال‌دندون»، دختر شجاع داستان، این‌چیزها سرش نمی‌شود و دست به رمزگشایی معمای داستان می‌زند!

 • هوای خودت رو داشته‌ باش!

  هوای خودت رو داشته‌ باش! فرهنگی - اجتماعی > سید‌سروش طباطبایی‌پور/کارشناس: فاطمه‌سادات اخوت: همیشه به‌دنبال بهبود روابط خودمان با دیگران هستیم؛ والدین، معلم، هم‌سالان و... غافل از این‌که خودمان هم آدمیم و قبل از تحویل‌گرفتن دیگران؛ باید خودمان را تحویل بگیریم.

 • داستانك

  پاکت جادویی

  پاکت جادویی فرهنگی - اجتماعی > نوشته‌ی کیم آشمور > ترجمه‌ی نیلوفر نیک‌بنیاد: چند روز قبل یک پاکت طلایی در خانه‌مان افتاد که روی آن نوشته شده بود: «برنده شده‌اید.» من و مادر و برادرم سه‌تایی داد زدیم: «بازش کن.» بابا پاکت را باز کرد. وای خدای من! یک سفر مجانی برنده شده بودیم.

 • نگاهي به دنياي عجيب و غريب «آلپِر داستال»

  آب‌شده‌ها!

  آب‌شده‌ها! فرهنگی - اجتماعی > خسرو موسوی: او می‌تواند با تکنیک‌های دیجیتال در آثار گرافیکی‌اش، تابلوها، حجم‌های هنری، اشیای گوناگون و هرچیزی را که می‌خواهد، آب یا ذوب ‌کند!

دیگر مطالب کودک و نوجوان