جمعه 2 تیر 1396 | به روز شده: 1 روز و 7 ساعت و 20 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
کودک و نوجوان
 • مسابقه‌ى «كتاب‌خورها... به پيش!»

  ۹۳ روز جادویى!

  ۹۳ روز جادویى! آثار نوجوانان > کتاب‌خور که باشید، لذت کتاب‌خواندن را با هیچ‌چیز عوض نمی‌کنید. باید کتاب‌خور باشید تا بدانید چه می‌گویم. هستید؟ کتاب‌خور هستید؟ پس جای خوبی ایستاده‌اید. ما شما را به ۹۳ روز جادویی دعوت می‌کنیم؛ ۹۳ روزِ تابستان.

 • گفت‌وگو با «برايان في»، کارگردان انیمیشن «ماشين‌ها ۳»

  مشکلات تازه‌ى مک‌کویین

  مشکلات تازه‌ى مک‌کویین فرهنگی - اجتماعی > ترجمه‌ى نگار عباس‌پور: دنیای ماشین‌ها، دنیای متفاوتی است که جهانی را بدون انسان‌ها به‌تصویر می‌کشد. جهانی که همه‌ی بازیگران آن ماشین هستند، از ماشین مسابقه گرفته تا وانت و تراکتور.

 • فراخوان دوازدهمين دوره‌ى خبرنگار افتخارى هفته‌نامه‌ى دوچرخه

  خبرنگار شو!

  خبرنگار شو! آثار نوجوانان > با شروع تابستان دوازدهمین دوره‌ی خبرنگار افتخاری دوچرخه آغاز می‌شود. اگر می‌خواهی برای اولین‌بار خبرنگار افتخاری شوی یا خبرنگار افتخاری بوده‌ای و می‌خواهی همراهی با دوچرخه را ادامه دهی، این مطلب را بخوان.

 • نگاهى به پنج صعود تيم ملى فوتبال ايران به جام‌جهانى

  صعود کردیم!

  صعود کردیم! فرهنگی - اجتماعی > ورزش> على مولوى: صعود کردیم! قوی و مقتدر؛ به‌عنوان تنها تیمی که در مرحله‌ی مقدماتی گل نخورده به جام‌جهانی پا می‌گذاریم. تیم کی‌روش آن‌قدر خوب و راحت به جام‌جهانی رسیده که عادت نداریم!

 • برنده‌هاي مسابقه‌ي "تو" از نگاه تو!

  «تو» را به من نشان بده!

  «تو» را به من نشان بده! آثار نوجوانان > من تو هستم. تو منی. اصلاً کی به کی است؟ کی من است و کی تویی؟ اوضاع پیچیده شد، نه؟ اما نتیجه‌ی مسابقه پیچیده نبود.

 • نگاهي به شش فيلم و انيميشن تازه كه به‌زودي از راه مي‌رسند

  یک تابستان تماشایى!

  یک تابستان تماشایى! فرهنگی - اجتماعی > علی مولوی: فصل تعطیلی مدارس، فصل تماشاست. تابستان، فرصت خوبی برای فیلم‌دیدن و سینما‌رفتن است و شرکت‌های بزرگ فیلم‌سازی و انیمیشن‌سازی جهان هم این موضوع را خیلی خوب می‌دانند.

 • سى شب و روز، در هواى سیمرغ

  سى شب و روز، در هواى سیمرغ فرهنگی - اجتماعی > خانه فیروزه‌ای > الهه صابر: پنجره‌ای که حصار آهنی دارد؛ نمی‌گذارد کسی از طبقه‌ی پنجم سقوط کند، اما هیچ‌وقت هم کاری نمی‌کند که به‌جای افتادن، پریدن را تصور کنیم.

 • آشنايي با گرايش‌هاي هنر معاصر ايران با گشتي در نمايشگاه گالري پرديس ملت

  سفر به سرزمین مدرن

  سفر به سرزمین مدرن فرهنگی - اجتماعی > فریبا خانی: هنرمدرن، ما را به دنیای بزرگ‌نمایی‌ها می‌برد، به دنیای نگاه تازه به آن‌چه که در روز می‌بینیم. هنر مدرن هنر دست و پا بسته‌‌ای نیست، ‌هنری است که تو را به اندیشیدن و دوباره دیدن و دوباره فکرکردن وا می‌دارد.

 • براي دومين‌بار نامزد شد

  «فرهاد حسن‌زاده» در راه جایزه‌ آسترید لیندگرن

  «فرهاد حسن‌زاده» در راه جایزه‌ آسترید لیندگرن فرهنگی - اجتماعی > شورای کتاب کودک، «فرهاد حسن‌زاده» را به‌عنوان نامزد جایزه‌ آسترید ‌لیندگرن ۲۰۱۸ معرفی کرد. این دومین‌بار است که فرهاد حسن‌زاده نامزد این جایزه‌ جهانی می‌شود.

 • دوچرخه، ضميمه‌ي نوجوانان روزنامه‌ي همشهري

  دوچرخه‌ی شماره ۸۷۷ منتشر شد

  دوچرخه‌ی شماره ۸۷۷ منتشر شد فرهنگی - اجتماعی > در این شماره می‌خوانید:

 • خدا‌حافظ فکرهای تیره!

  خدا‌حافظ فکرهای تیره! فرهنگی - اجتماعی > سپنتا سلیمی: افکار منفی! از دست آن‌ها به کجا فرار کنیم؟ نوجوانی لحظه‌ی تبلور افکار است، در این دوران هیجان‌انگیز فکرها به ذهن هجوم می‌آورند و ذهن بیش از هر زمان دیگری شلوغ است.

 • پسكوچه

  زیباترین کار جهان

  زیباترین کار جهان فرهنگی - اجتماعی > شعر > مریم اسلامی: یک دستمال کاغذی را از جعبه‌اش بیرون کشیدم

 • لحظه‌های ماندگار زیر درخت سیب

  لحظه‌های ماندگار زیر درخت سیب فرهنگی - اجتماعی > جواد قاسمی: برخی‌ آدم‌ها خیلی بزرگند؛ چندان‌که گاه هرتصمیم یا رفتار آنان می‌تواند بر زندگی بسیاری از آدم‌های دیگر تأثیر بگذارد.

 • گفت‌وگو با «شيلا ترنيج» نويسنده‌ي كتاب «سه بار خوش‌شانسي» و برنده‌ي مدال افتخار نيوبري

  صدای شخصیت‌ها را می‌شنوم

  صدای شخصیت‌ها را می‌شنوم فرهنگی - اجتماعی > ترجمه‌ی نیلوفر نیک‌بنیاد: «سه‌بار خوش‌شانسی» نام اولین کتاب از مجموعه‌ی سه‌گانه‌ی «معماهای مو و دیل» است که به‌تازگی در ایران ترجمه و منتشر شده است. این کتاب که اولین کتاب نویسنده‌اش برای نوجوانان بود، موفق به دریافت مدال افتخار نیوبری شد.

 • عطر توت و شاخه‌های شکسته

  عطر توت و شاخه‌های شکسته فرهنگی - اجتماعی > اصغر بادپر: حالا دست راستش شکسته و برای امتحان باید کسی همراه او باشد تا برایش بنویسد. پارسا را می‌گویم؛ هم‌کلاسی‌ام که هفته‌ی قبل از روی درخت افتاد پایین و دستش شکست.

 • گشت وگذاري در بوستان هاي تهران/ بوستان نهج‌البلاغه

  به‌ جای رودخانه...

  به‌ جای رودخانه... فرهنگی - اجتماعی > این‌جا بوستان نهج‌البلاغه است، جایی که در گذشته‌ی نه چندان دور، مخروبه‌ بود؛ مخروبه‌ای که رودخانه‌ی کم آبی از میان آن می‌گذشت.

 • استعداد ریاضی

  استعداد ریاضی فرهنگی - اجتماعی > داستان > صدیقه حسینی: مساحت دایره را حساب می‌کردم که آقای ربیعی آمد بالای سرم و گفت: «آفرین! معلومه که استعداد ریاضیت خوبه...» استعداد ریاضی! این اولین‌بار نبود که این ترکیب را می‌شنیدم.

 • پنجره‌هایی که به خواب‌ها می‌تابند

  پنجره‌هایی که به خواب‌ها می‌تابند فرهنگی - اجتماعی > خانه فیروزه‌ای > یاسمن رضائیان: غروب یک روز معمولی مثل روز‌های دیگر بود. من در دنیای خودم نشسته بودم که سراغم آمدی. داشتم چه کار می‌کردم؟ لابد یکی از همین کار‌های معمولی همیشگی را انجام می‌دادم.

 • در تولد امام حسن مجتبي‌(ع)

  ماه تمام

  ماه تمام فرهنگی - اجتماعی > خانه فیروزه‌ای > محمد مصطفی‌نیا: تو آن ماه تمامی که هرسال در نیمه‌ی ماه مهمانی خدا

 • پيام مدرسه‌هاي طبيعت به كودكان ‌و نوجوانان

  عاشق طبیعت باشیم...

  عاشق طبیعت باشیم... فرهنگی - اجتماعی > خبر > مدرسه‌های طبیعت از سه سال پیش (۱۳۹۳) در کشور شروع به فعالیت کرده‌اند.

دیگر مطالب کودک و نوجوان