جمعه 30 شهریور 1397 | به روز شده: 36 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 13 شهریور 1396 - 21:45:00 | کد مطلب: 381185 چاپ

پنجمین کتاب یک منتقد سینما

فرهنگ > ادبیات - «در قلمرو گفتار» پنجمین کتاب رضا درستکار و شامل ۱۵ مقاله سینمایی است که به‌تازگی از سوی انتشارات مکث نظر منتشر و روانه بازار شده است.

به گزارش همشهري، در اين كتاب 312صفحه‌اي مقاله‌هايي درباره موج‌هاي مختلف سينماي ايران از فيلم جنايي تا ملودرام، موج نو و موج سوم، مرور سابقه و ضرورت‌هاي تغيير جشنواره‌ها، سيماي نسل جوان، فيلم جنگي و گونه كودك در سينماي ايران، سينماي مستند و... آمده است؛ متن‌هايي كه برخي از آنها پيش‌تر در رسانه‌ها منتشر شده و برخي ديگر تازه هستند. درستكار كه از منتقدان و نويسندگان فعال سينماست و دستي هم بر آتش فيلمسازي دارد، در مقدمه كتاب تازه خود چنين آورده است:

«در قلمرو گفتار گزيده مقالات سينمايي‌ام و تاريخ اين سال‌هاست كه محصول تنفسي بوده از هستنم، هستي اندرخم ‌شدن‌ها؛ قطره‌اي بوده ز دريا و طبعا ترجماني است از اميدهاي دوران شباب و زلالي آن سال‌ها كه جا ماند در پس‌كوچه‌هاي عاشقي، حسي از حظ لحظه‌هاي رفته در تورق تاريخ‌ها، انبوهي كتاب و سركشي كتابخانه‌ها، جست‌وجوي گمشده‌ها و...»

او پيش از اين 3كتاب درباره زندگي و آثار فريدون گله، بهمن فرمان‌آرا و مجيد مجيدي منتشر كرده و يك كتاب هم درباره سينماي مستند دارد. در قلمرو گفتار در شمارگان هزار نسخه به بهاي 25هزار تومان به بازار آمده و چند صفحه پاياني آن به آلبوم تصاوير ناب و متفاوت از تاريخ سينماي ايران اختصاص يافته است.