جمعه 30 شهریور 1397 | به روز شده: 14 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 10 خرداد 1396 - 17:46:52 | کد مطلب: 371985 چاپ

دستکشی که حس لامسه را شبیه‌سازی می‌کند

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
محققان دانشگاه کالیفرنیا واقع در سن دیه‌گو یک دستکش انعطاف‌پذیر ساختند که حس لمس کردن اشیا را شبیه‌سازی می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از ساینس دیلی، این دستکش با استفاده از فناوری عضلات Mckibben ساخته شده است. این عضلات در واقع تیوب‌های لاستیکی با قابلیت باد شدن هستند که درون الیاف بافته قرار دارند و در قسمت پشت هریک از انگشتان دستکش قرار گرفته‌اند.

وقتی یکی از این عضلات باد می‌شود، موجب تحریک حس لامسه در آن انگشت می‌شود. شدت باد شدن هر عضله، تعیین کننده شدت فشاری است که بر انگشت مربوطه وارد می‌شود.این دستکش که در حال حاضر قابلیت شبیه‌سازی حس نواختن پیانو را دارد، با استفاده از یک سیستم حسگر حرکتی موسوم به Leap Motion، حرکات دست کاربر را تشخیص می‌دهد.

این سیستم حسگر حرکتی پس از دریافت حرکات دست کاربر آن را توسط کامپیوتر تحلیل کرده و حرکت دستان کاربر را در دنیای واقعی ارزیابی می‌کند. سپس حس لمس کردن کلیدهای پیانو را با استفاده از عضلات مصنوعی دستکش، برای کاربر شبیه‌سازی می‌شود. برای مثال اگر حرکت انگشت کاربر در دنیای واقعی موجب برخورد آن با کلید پیانو و نواختن یک نت شود، دستکش فعال شده و آن انگشت را به‌گونه‌ای تحریک می‌کند که گویی واقعا کلید پیانو را لمس کرده است.

محققان اکنون در تلاشند تا اندازه و بهای تمام شده تولید دستکش را کاهش دهند. همچنین قصد دارند سیستم حسگر Leap Motion را با حسگرهای درونی کوچک جایگزین کنند.