همشهری آنلاین: موسسه تحقیقاتی اسکریپس در آمریکا اعلام کرد که پژوهشگران این موسسه با تغییراتی در آنتی‌بیوتیک وانکومایسین داروی جدیدی ساخته‌اند که از سه راه مختلف بر باکتری‌ها اثر می‌کند و مانع از مقاومت آنها در برابر آنتی‌بیوتیک می‌شود.

آزمایش

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری بی بی سی، وانکومایسین حدود شصت سال است که برای بیماری‌های عفونی تجویز می‌شود اما به تازگی باکتری‌ها نسبت به نوع متعارف آن مقاومت نشان داده‌اند.

موسسه اسکریپس اعلام کرده است پزشکان می‌توانند نوع جدید این دارو را بدون نگرانی از مقاوم شدن باکتری‌ها در برابر آن در درمان بیماران به کار گیرند.

سازمان بهداشت جهانی باکتری‌های مقاوم نسبت به آنتی‌بیوتیک را بزرگ‌ترین تهدید نسبت به سلامت، امنیت غذایی و توسعه اقتصادی و اجتماعی در سطح جهان توصیف و اعلام کرده است که با مقاوم شدن میکروب‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های موجود، درمان بسیاری از بیماری‌ها با این داروها دشوار و حتی ناممکن خواهد شد و جهانیان را با وضعیتی مواجه خواهد کرد که از زمان کشف آنتی بیوتیک‌ها دیده نشده است.

به گفته کارشناسان، استفاده مکرر و بیش از اندازه از آنتی‌بیوتیک‌ها باعث جهش ژنتیکی و ظهور باکتری‌هایی می‌شود که این داروها بر آنها تاثیری ندارد؛ به عبارت دیگر، بشر به تدریج در برابر این باکتری‌ها خلع سلاح می‌شود.

دقت در استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها یکی از راه‌های جلوگیری از روند ظهور باکتری‌های مقاوم است؛ با این حال پزشکان امیدوار بوده‌اند داروهایی کشف شود که باکتری‌ها قادر نباشند در برابر آن مقاوم شوند.

به گفته پژوهشگران موسسه اسکریپس، مدت زمان مقاوم شدن باکتری‌ها نسبت به وانکومایسین نشان می‌دهد که این روند به سادگی صورت نمی‌گیرد. وانکومایسین به خاطر تاثیری که در نابودی باکتری‌ها داشته به داروی جادویی شهرت یافته و تحقیقات قبلی نیز نشان داده بود می‌توان با تغییراتی در ساخت آن، بر کارآیی این دارو افزود.

نتیجه تحقیقات جدید که در نشریه گزارش‌های آکادمی ملی علوم منتشر شده، حاکی از تغییر دیگری در این دارو است به نحوی که می‌تواند به شکلی جدید بر باکتری‌ها اثر بگذارد.

به گفته پژوهشگران، در مجموع تغییراتی که در وانکومایسین داده شده کارآیی آن را هزار برابر بیشتر و ادامه استفاده از این دارو را برای مدتی طلولانی‌تر امکانپذیر کرده است.

کد خبر 371879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =