همشهری آنلاین: متخصصان علوم پزشکی در کانادا از ساخت سوند جدیدی خبر دادند که می‌تواند در جریان عمل جراحی تمام سلول‌های سرطانی‌ اطراف خود را کشف کند.

سرطان

به گزارش ایسنا به نقل از دویچه‌وله، پزشکان امیدوارند بتوانند به کمک این سوند تومورهای مغزی و سرطان‌های روده، ریه و پوست را درمان کنند.

از این سوند در جریان جراحی سرطان استفاده می‌شود و انتظار می‌رود که این "کاوشگر" خدمت ارزشمندی به جهان پزشکی در درمان بیماران سرطانی بکند.

هر جراح سرطان می‌کوشد در حین عمل جراحی تا آنجا که ممکن است همه سلول‌های سرطانی را از بدن بیمار خارج کند تا بیماری ریشه‌کن شود یا دست‌کم به سرعت بازنگردد.

سوند جدید نمونه پیشرفته مدلی است که محققان دو سال پیش ساخته بودند و هم‌اکنون در حال آزمایش آن برای درمان بیمارانی هستند که تومور مغزی دارند.

سوند جدید همچنین می‌تواند در طول عمل جراحی، سوخت‌وساز (متابولیسم) سلول‌ها و واکنش‌های معین بافت‌ها را اندازه‌گیری کند. بدین ترتیب روشن است که این سوند اطلاعات بیشتری به دست می‌دهد و پزشکان می‌گویند که بوسیله آن می‌توان نه تنها تومورهای مغزی ‌بلکه سرطان‌های روده، ریه و پوست را هم درمان کرد.

کد خبر 374560

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =