همشهری آنلاین: مسئله تخلفات اداره فدرال در امور مهاجرت و پناهندگی آلمان به تغییرات پرسنلی انجامید.

رئیس اداره فدرال آلمان در امور پناهندگی و مهاجرت اخراج شد

وزیر کشور آلمان در همین رابطه رئیس این اداره فدرال را از مقام خود برکنار کرد. موضوع بر سر تخلفات در شعبه برمن این اداره بوده است.

به گزارش دويچه وله، هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان، خانم یوتا کوردت را از ریاست اداره فدرال در امور مهاجرت و پناهندگی آلمان (BAMF) را عزل کرد. هنوز جانشینی برای او تعیین نشده است.

موضوع بر سر تخلفات در بررسی پرونده‌های مربوط به متقاضیان پناهندگی در شهر برمن بوده است. بررسی‌های پیشین و به‌ویژه ایمیل‌ها حکایت از آن دارد که اداره نامبرده از این تخلفات مطلع بوده ولی واکنشی نشان نداده است.

گفته می‌شود که اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی در امر رسیدگی دقیق به پرونده‌های مربوط به متقاضیان پناهندگی دچار خطاهای جدی شده و تقاضای پناهندگی بسیاری از افرادی که مشمول قانون پناهندگی نمی‌شده‌اند را نیز پذیرفته است.

این موضوع که هفته‌هاست نه تنها سیاستمداران آلمان بلکه افکار عمومی این کشور را به خود مشغول کرده است، هورست زهوفر وزیر کشور آلمانرا بر آن داشت که خانم یوتا کوردت، سرپرست اداره یاد شده را در ارتباط با کاستی‌ها و خطاهای مربوط به رسیدگی به پرونده متقاضیان پناهندگی برکنار کند.

هورست زهوفر که رئیس حزب محافظه‌کار سوسیال مسیحی است، خواستار اتخاذ یک سیاست سخت‌گیرانه در ارتباط با پناهجویان است و هم‌اکنون اختلاف شدیدی در این زمینه با صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل دارد.

  • جلسه ویژه مجلس فدرال

موضوع تخلفات و نارسایی‌های اداره پناهندگی شعبه برمن یکی از موضوع‌های نشست ویژه کمیسیون روابط داخلی مجلس فدرال آلمان بود که روز جمعه ۱۵ ژوئن تشکیل شد.

پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد دولت ائتلافی کنونی آلمان نیز از جمله کسانی بود که می‌بایست درباره نحوه رسیدگی به پرونده متقاضایان پناهندگی در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به پرسش‌ها پاسخ می‌گفت.

آلتمایر در دولت ائتلافی پیشین آلمان وظیفه هماهنگی امور پناهندگان را برعهده داشت. افزون بر آن، وزیر پیشین کشور آلمان، توماس دِمزیر نیز در این جلسه می‌بایست در این‌باره توضیحاتی می‌داد.

وزیر کشور پیشین گفت هرچند که او در جریان روند کار این اداره نبوده است، اما به عنوان وزیر کشور تمام مسئولیت سیاسی نارسایی‌هایی که در دوره وزارت او رخ داده است را می‌پذیرد. او اما در توضیحات خود افزود که آلمان در آن زمان با موج غیرمنتظره پناهجویان روبرو بوده و اداره امور پناهندگی زیر فشار بوده که باید هر چه سریع‌تر به پرونده رسیدگی کند.

ماتیاس میدلبرگ، سخنگوی ائتلاف دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی آلمان پس از این جلسه به خبرنگاران اعلام کرد که نشانه‌هایی حاکی از خطاهای آشکار و همچنین کاستی‌های مشخص در بررسی پرونده‌های متقاضیان پناهندگی مشاهده نشده است.

آرمین شوستر، یکی از مسئولان سیاست داخلی حزب دموکرات مسیحی نیز گفته است که در آن هنگام هیچ تصوری از ابعاد متقاضیان پناهندگی وجود نداشته است.

در همین رابطه کنستانتین نوتس، رئیس فراکسیون سبزها نیز گفته است که اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی می‌بایست از سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ تقویت می‌شد و کادر پرسنلی آن افزایش می‌یافت.

وزیر کشور آلمان در عین حال خبر داده است که جانشین خانم کوردت به‌زودی اعلام خواهد شد.

کد خبر 408104

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =