همشهری آنلاین: تاثیر طبیعت بر کاهش مشکلات پردازش حسی، بهبود تعامل والد - کودک و کاهش نشانگان کودکان با اختلال طیف اوتیسم با هدف تدوین برنامه طبیعت‌درمانی خانواده‌محور؛ ویژه این کودکان، در رساله دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی مورد بررسی قرار گرفت.

طبیعت

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دانشگاه آزاد، مریم رامشینی، دانشجوی دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامي در ارتباط با رساله خود گفت: پژوهش حاضر با هدف تدوین برنامه طبیعت‌درمانی خانواده‌محور؛ ویژه کودکان مبتلا به اوتیسم و اثربخشی آن بر پردازش حسی، تعامل والد-کودک و نشانگان اختلال در این کودکان انجام شده است.

وی افزود: نتایج به دست آمده از این پژوهش نشان داد که برنامه طبیعت‌درمانی خانواده‌محور باعث کاهش برخی مشکلات پردازش حسی، بهبود تعامل والد-کودک، کاهش برخی نشانگان اختلال و آشنایی بیشتر این کودکان با طبیعت شد.

این محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامي افزود: با توجه به نتایج مثبت این پژوهش در مدت زمان اندک و مقرون به صرفه بودن این مداخله، می‌توان از این نوع روش درمانی در کنار سایر درمان‌های دیگر برای کودکان با اختلال طیف اوتیسم استفاده کرد.

وی بیان کرد: در این پژوهش ۱۴ کودک ۷-۳ ساله مبتلا به اوتیسم با توجه به ملاک‌های خاص انتخاب و به صورت غیرتصادفی در دو گروه ۷ نفره آزمایشی و کنترل قرار گرفتند که مداخلات طی ۳ ماه در مدرسه طبیعت ساوان واقع در پارک جنگلی چیتگر انجام شد.

رامشینی با بیان اینکه برنامه طبیعت‌درمانی در نظر گرفته شده در این رساله شامل چند مرحله بود، گفت: در ابتدا فقط به دنبال علاقمند شدن و درگیری ذهنی کودک به طبیعت بودیم بنابراین کودکان در این مرحله در فضای طبیعت بدون انجام فعالیت خاصی حضور داشتند. در مرحله بعد، به همراه پژوهشگر، تسهیلگر و والدین خود به انجام تکالیف خاص در زمینه کارهای باغبانی، کار با حیوان و انجام تکالیف مربوط به حواس پنج‌گانه و حس وستیبولار می‌پرداختند.

رساله دکتری «تاثیر طبیعت و کاهش مشکلات پردازش حسی، بهبود تعامل والد-کودک و کاهش نشانگان کودکان با اختلال طیف اوتیسم» توسط مریم رامشینی دانشجوی دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، به راهنمایی دکتر سعید حسن‌زاده و مشاوره دکتر غلامعلی افروز و دکتر هادی هاشمی رزینی دفاع شد.

کد خبر 398955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =