همشهری آنلاین: رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران از اختصاص ۱۵۵ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال ایثارگران توسط صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران خبر داد.

 سیدمحمدعلی شهیدی

به گزارش بنیادشهید، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی شهیدی با اشاره به تخصیص 155 میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال ایثارگران افزود: این اعتبارات در طی سال 1396پرداخت شده است و امیدواریم با توزیع این مبالغ مشکل اشتغال حدود 6 هزار و 500 نفر از ایثارگران و خانواده آنان برطرف شود و در جهت کمک به ایجاد اشتغال گام موثری برداشته باشیم.

وی با اشاره به اجرای بند «پ» ماده 89 قانون برنامه ششم توسعه اظهار داشت: بر اساس این بند باید سالانه حداقل 10 درصد منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها و موسسات دولتی به امر اشتغال ایثارگران (به صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران) اختصاص یابد و در همین راستا با تعدادی از بانک ‌ها از جمله بانک کشاورزی، بانک توسعه تعاون، بانک ملی و بانک صنعت و معدن مذاکره شده و دستاورد این پیگیری‌ها جذب و تخصیص رقمی بیش از 62 میلیارد تومان است.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید افزود: در بخش اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغالزا رقمی بیش از 22 میلیارد و 700 میلیون تومان از محل تفاهم‌نامه منعقد شده بین صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران با صندوق کارآفرینی امید تخصیص یافته است که همچنان در حال توزیع این رقم بین ایثارگران واجد شرایط هستیم.

معاون رییس جمهوری یکی دیگر از اقدامات صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران را در امر اشتغال، پرداخت تسهیلات یارانه دار عنوان کرد و افزود: این موضوع از محل منابع داخلی بانک توسعه تعاون تخصیص داده شده و رقمی در حدود 70 میلیارد تومان است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران بازه زمانی بازپرداخت اقساط این وام‌ ها را بین 48 تا 60 ماه عنوان کرد و ادامه داد: مدت زمان اجرای این طرح ها بر اساس طرح توجیهی ارائه‌ شده توسط متقاضی جویای شغل مشخص می‌شود.

شهیدی در خصوص مدارک تحصیلی دریافت‌کنندگان این وام‌ها گفت: این تسهیلات به ایثارگران با مدارک تحصیلی گوناگون از زیر دیپلم تا دکترا تخصیص می‌ یابد و شامل تمام بخش‌ های اقتصادی اعم از صنایع، کشاورزی و خدماتی می شود.

وی تصریح کرد: ملاک اصلی در پرداخت این تسهیلات طرح‌های توجیهی است که به تایید منابع پرداخت‌کننده رسیده است.

همچنین در پرداخت این تسهیلات سعی شده شاخص ‌هایی مانند سرانه بیکاری استان‌ها و عملکرد استان‌ها در جذب منابع مدنظر قرار گیرد، لذا پرداخت این تسهیلات در گستره ملی و فراگیر و با دید بهبود وضعیت اشتغال ایثارگران خاصه در مناطق محروم و دارای نرخ بیکاری بالا انجام می‌شود.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: در راستای کمک به ایجاد اشتغال ایثارگران اقداماتی مانند «برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش کارآفرینان و ایجاد رابطه تعاملی میان ایثارگران و کارآفرینان با هدف بهره‌گیری آن‌ها از فرصت‌های شغلی در جامعه» و «راه‌اندازی واحد نظارت صندوق با مأموریت کنترل و رصد وام‌های اختصاص ‌یافته با هدف تحقق طرح و برنامه فرد دریافت‌کننده تسهیلات» در حال انجام است.

براساس اعلام بنیادشهید، در مجموع بیش از 67 هزار نفر از خانواده های شهدا و ایثارگران و خود افراد ایثارگر و جانباز جویای شغل هستند.

براساس جدیدترین آمار، مردم سربلند ایران اسلامی در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، 225 هزار و 570 شهید را تقدیم انقلاب کرده اند.

همچنین تعداد کل جانبازان در کشور به 574 هزار و 101 نفر می رسد که 336 هزار و 282 نفر معادل 59درصد جانبازان زیر 25 درصد و 237 هزار و 819 نفر معادل 41 درصد نیز جانبازان 25 درصد و بالاتر هستند.

تعداد آزادگان کشور در دوران دفاع مقدس 43 هزار و 173 نفر هستند.

کد خبر 395107

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =