همشهری‌آنلاین: «آیت الله العظمی مظاهری» به پانزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی که در اصفهان در حال برگزاری پیام داد و خواستار حفظ اتحاد و وحدت کلمه در عزاداری‌ها شد.

به گزارش ایسنا، متن کامل پیام معظم له به شرح ذیل است:

« بِسْمِ اللَهِ الرَحْمنِ الرَحیمِ

«السَلَامُ‏ عَلَیْکَ‏ یَا ثَارَ اللَهِ‏ وَ ابْنَ ثَارِهِ وَ الْوِتْرَ الْمَوْتُورَ»

خداوند بزرگ را سپاسگزاریم که در آستانه محرم حسینی، شهر عاشورایی اصفهان، دیار شهیدان سرافراز و پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی، مفتخر به میزبانی پانزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی گردیده است و طنین بلند آغاز دوباره عزاداری‌های سید و سالار آزادگان و شهیدان «علیه افضل الصلوات و التحیات» از این شهر حسینی در انداخته می‌شود و به امید خداوند و با الطاف آن امام همام، این برنامه شکوهمند در این شهر و دیار، با شکوه و ظرفیت متمایز، برگزار خواهد شد.

این اجلاسِ مردمی که سنتی حسنه برای تکریم خادمان فرهنگ والای عاشورا و تمجید از اهتمام و مساعی آنان در زنده نگاه‌داشتن نام و یاد و پیام نهضت حسینی است، فرصتی مغتنم و ظرفیتی مناسب برای تجلی جامعیت و فراگیر بودن گفتمان حسینی است و از همین روست که در میان میهمانان ارجمند داخلی و خارجی این اجلاس، علاوه بر شخصیت‌های محترمی از برادران اهل‌سنت، چهره‌های مبرزی ازسایر ادیان توحیدی و ابراهیمی نیز، حضور دارند، چرا که حسین‌بن‌علی«سلام‌الله‌علیه» وارث آدم و وارث نوح و وارث ابراهیم و وارث موسی و وارث عیسی و وارث محمد «صلی‌الله علیهم اجمعین» و وارث همه فضیلت‌ها و پاکی‌ها و خوبی‌های پیامبران الهی است. آری حسین، نه فقط متعلق به شیعیان و نه تنها متعلق به اسلام و مسلمانان، که متعلق به همه آزادگان و آزادی‌خواهان جهان است و گفتمان حسینی، که ریشه در فطرت سلیم و الهی آدمیان دارد، گفتمانی همگانی و بین‌الادیانی است و همه حق‌طلبان و عدالت‌دوستان، اوج آرمان‌های تکامل‌خواهانه خود را در این گفتمان بین‌المللی، متجلی می‌بینند و از مرام و قیام و پیام آن پیشوای آزادی و آزادگی، همواره، درس حریت و صداقت و مجاهدت می‌گیرند.

اینک و در این مجال مغتنم، ذکر نکاتی چند را به حضور شما عاشقان و شیفتگان حسینی‌، لازم می‌شمارم:

نکته نخست: تأکید بر اهمیت رسالت والا و خطیری است که بر عهده شما خدمتگزاران آستان عظیم حسینی، قرار گرفته است.

مجموعه اقدام‌های متنوعی که در جریان عزاداری سالار شهیدان«سلام‌الله‌علیه» انجام می‌شود از وعظ و خطابه گرفته تا مدح و مرثیه‌سرایی و سایر بخش‌ها و ابعاد آن، همه و همه به منظور تحکیم و تثبیت پیام‌های نهضت عاشورا و انتقال آن تعالیم حیات‌بخش و انسان‌ساز و جامعه‌پرداز به نسل‌ها و ادوار بعدی است و از آنجا که جریان عزاداری حسین‌بن‌علی، به مثابه یک رسانه پر نفوذ، تأثیر گسترده و عمیقی را بر ذهن و ضمیر و شخصیت مخاطبان خود می‌گذارد، بنابراین باید از این جایگاه رسانه‌ای برتر، بهترین بهره‌برداری برای ایفاء این رسالتِ بزرگ، انجام شود تا همان‌گونه که قیام و نهضت اباعبدالله‌الحسین«ارواحنا فداه» و ریخته‌شدن خون مطهر او، به تعبیر بلند امام صادق«سلام‌الله‌علیه» در زیارت اربعین، با هدفِ نجات و رهایی انسان از قید و بند جهالت و سرگردانی گمراهی و ضلالت بود، استمرار آن نهضت جاویدان از طریق جریان عزاداری‌ها نیز باهمین هدف آگاهی‌بخشی و تعمیق بصیرت و معرفت انسانی باشد: «لِیَسْتَنْقِذَ عِبَادَکَ مِنَ الْجَهَالَةِ وَ حَیْرَةِ الضَلَالَة».

نکته دوم: ضرورت توجه به وزانت قالب‌های انتقال این پیام بلند خصوصاً قالب‌های زبانی است.

سخن فاخر و پر مغز، شعر ناب و جذاب و تحریک‌کننده شعور و فکر، مراثی و مدایح پر معنا و پرهیز از نثر و شعر بی‌محتوا و سست و بی‌پایه، باید همواره دغدغه خاطر همه نقش آفرینان در عزاداری‌ها و هیآت و مساجد و حسینیه‌ها باشد.

نکته سوم: تأکید بر حفظ اتحاد و وحدت کلمه در جریان عزاداری‌ها خصوصاً در منابر و در مداحی‌هاست.

کوبیدن بر طبل اختلاف‌های مذهبی و تفرقه‌افکنی و تحریک حساسیت‌های فرقه‌ای، طایفه‌ای و گروهی، نه در شأن مجالس عزاداری امام حسین«سلام‌الله‌علیه» است و نه مورد رضایت آن امام عالی‌مقام است و نه با فلسفه قیام و نهضت عاشورا سازگار است.

نکته چهارم: لزوم مقابله با بدعت‌ها و خرافات و آسیب‌زدایی از عزاداری‌ها و مداحی‌ها است که هم موجب بدآموزی برای مخاطبان خصوصاً نسل جوان است و هم چهره تابناک دین و آیین را در نظر ناظران، مشوه جلوه می‌دهد.

و بالاخره نکته پنجم: ضرورت توجه و تکیه بر ظرفیت گسترده و عظیم دستگاه حسینی برای گستراندن و نهادینه ساختن اخلاق و معنویت در جامعه اسلامی و انسانی است.

سالار شهیدان مظهر ادب و اخلاق و حکمت بود و نباید هیچ‌گاه در تریبون و نهادِ عزاداری او، کمترین امر خلاف ادب و اخلاق راه پیدا کند.

اگر این نکات پنج‌گانه، پیوسته در مد نظر و عمل خادمان و مادحان حسینی باشد، بی‌شک توفیق آنان در اقامه عزای حسینی تضمین و تأمین خواهد شد.

امید است خداوند سبحان به همه شما خدمتگزاران و دلدادگان حسینی، توفیق روزافزون در شناخت وظایف و رسالت‌های خود و عمل به آن مسئولیت‌ها عنایت فرماید و قلب مطهر اباعبدالله‌الحسین را از همه شما راضی و مسرور گرداند.

لازم می‌دانم از همه مسئولان و متصدیان برگزاری این اجلاس که با اهتمام خود زمینه تشکیل این همایش شکوهمند را فراهم آورده‌اند و نیز میهمانان محترم داخلی و خارجی و هیأت‌های مذهبی صمیمانه تقدیر و تشکر نمایم. والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته.»

کد خبر 382110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =