همشهری آنلاین: رئیس پیشین سازمان محیط زیست گفت: ما هرگز مانع توسعه نبوده‌ایم و بیش از ۸۵ درصد درخواست‌ها را تایید کردیم اما سازمان محیط زیست باید بتواند ۱۵ درصد نه بگوید.

معصومه ابتکار

به گزارش مهر، معصومه ابتکار رئیس پیشین سازمان محیط زیست در مراسم تودیع خود و معارفه عیسی کلانتری گفت: خدایا مرا با قدم صدق وارد و با قدم صدق خارج کن و برای من نیرویی یاری‌دهنده قرار بده. خدا را شاکرم که یک بار دیگر فرصت خدمتگزاری در جمهوری اسلامی ایران را به من اعطا کرد.

معصومه ابتکار افزود: سپاس بیکران دارم از مردمی که بسیار همراهی و محبت کردند و در این دوره محیط زیست کشورشان را تنها نگذاشتند و سپاس از مقام معظم رهبری که در سخنان هفدهم اسفند ماه ۱۳۹۳ مایه دلگرمی ما شدند و با ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست پشتوانه‌ای برای ما فراهم کردند و با آرزوی شادی روح بلند مرحوم آیت الله هاشمی رفسجانی که در این مسیر بسیار به ما کمک کردند و سپاس از رئیس جمهور روحانی که دولت یازدهم را به درستی دولت محیط زیست نامیدند و در همه تصمیم‌گیری ها و تصمیم‌سازی‌ها ورود کردند تا محیط زیست جایگاه خود را پیدا کند و راه را برای تحولات این دوره باز شود.

وی تصریح کرد: تعداد مصوبات، لوایح و آئین‌نامه‌هایی که در حوزه محیط زیست ارائه دادیم کم‌نظیر است و تشکر ویژه دارم از رئیس دولت اصلاحات که همواره برای من الهام بخش بودند.

ابتکار ادامه داد: از ۱۱۹ محیط بان شهید که ۳ تن آنان در دوره من به شهادت رسیدند یاد می‌کنم و از کارشناسان و متخصصان و مدیرانم که صبوری کردند تشکر می‌کنم. همچنین از معاونانم که میدان‌داری کرده و راه را باز کردند تا محیط زیست به نقطه اعتدال برسد، سپاسگزارم.

وی اظهار داشت: از رسانه‌های جمعی که بسیار خوب با ما همکاری کردند و اطلاع‌رسانی در حوزه محیط زیست بسیار عالی بود. همچنین از هنرمندانی که امکان برگزاری جشنواره فیلم فجر در سطح جهانی برای ما فراهم کردند تشکر می‌کنم و از ورزشکارانی که سفیر محیط زیست شدند و تصویر یوز ایرانی بر پیراهن آنان نقش بست.

رئیس پیشین سازمان محیط زیست گفت: امروز مردم ایران در اغلب کلانشهرها از هوای بهتری برخوردارند. اغلب تالاب‌های کشور از جمله دریاچه ارومیه، هامون و هورالعظیم شرایط بهتری دارند. امروز راه برای حضور موثر بخش خصوصی باز شده و بخش صنعت ما در جهت سبز شدن اقتصاد ما گام برداشته‌اند.

وی افزود: ما ۲۰ تفاهم‌نامه بین‌المللی و منطقه‌ای داریم که بسیاری از آنان اجرایی شده و این روند ادامه دارد. پایه‌گذاری خوبی در این دوره انجام شده و یقین دارم آقای کلانتری می‌تواند این اعتدال را نگه دارد. سازمان محیط زیست در ۴ سال گذشته صد هزار درخواست برای بهره‌برداری و ارزیابی دریافت کرد و با افتخار اعلام می‌کنم که هیچ طرحی در دولت یازدهم بدون ارزیابی زیست محیطی اجرا نشد و ما از درخواست‌های دریافتی بیش از ۸۵ درصد را جواب مثبت دادیم. بنابر این هرگز مانع توسعه نبودیم و سازمان محیط زیست باید بتواند ۱۰ تا ۱۵ درصد "نه" بگوید.

وی توضیح داد: مثلا در رودخانه نمی‌شود رستوران ساخت یا روی سفره آب زیرزمینی یک شهر نمی‌توان مجتمع تجاری و مسکونی تاسیس کرد. داخل پارک ملی نمی‌شود معدن‌کاری کرد. با این محیط زیست شکننده سازمان محیط زیست باید بتواند نه بگوید. ما محیط ایست نیستیم چرا که اگر خودروی ما ترمز نداشته باشد خودروی نیست می‌شود.

ابتکار خاطرنشان کرد: ما دیگر فرصتی نداریم و حتما باید توازن را برقرار کنیم تا آینده ایران تهدید نشود. از همه می‌خواهم با قوت کنار آقای کلانتری بایستند چرا که مسیر ایشان ادامه راه مسیر ما است و توسعه پایدار را دنبال خواهند کرد.

رئیس پیشین سازمان محیط زیست در پایان گفت: خوشحالم که هم سازمان محیط زیست و هم سازمان‌های مردم نهاد در شرایط بسیار بهتری از سال ۹۲ قرار دارند و من امروز چیزی جز زیبایی نمی‌بینم.

گفتنی است در پایان این مراسم اسحاق جهانگیری به نمایندگی از دولت، لوح تقدیری را به معصومه ابتکار تقدیم و حکم عیسی کلانتری برای حضور در سازمان محیط زیست را به وی اعطا کرد.

کد خبر 379319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =