همشهری آنلاین: تیم فوتبال پیکان یکی از تیم‌های لیگ‌برتر فوتبال ایران است که با حمایت مالی شرکت خودروسازی ایران خودرو فعالیت می‌کند.

پیکان

باشگاه فوتبال پیکان یکی از شاخه‌های گروه ورزشی پیکان است که در زیرمجموعه این شرکت خودروسازی فعالیت می‌کند. تیم‌های والیبال و بسکتبال این شرکت خودروسازی هم تیم‌های موفقی هستند.

محمد خرمی بنیانگذار گروه ورزشی پیکان است که در سال 1346 آن را با کمک مالی کارخانه ایران خودرو تاسیس کرد. هدف اولیه آنها معرفی محصولات شرکت ایران خودرو و کسب شهرت بود.

آنها توانستند بازیکنان بزرگی چون علی پروین، مجید حلوایی، امیر عابدینی و تعدادی دیگر از بازیکنان تیم پرسپولیس در آن زمان را جذب کنند.

در سال 1348 این تیم برنده لیگ تهران شد. در سال 1349 به دلیل اختلاف میان مدیران باشگاه و بازیکنان منحل شد و اغلب بازیکنان به تیم پرسپولیس بازگشتند.

 در دهه 50 میلادی باشگاه ورزشی پیکان بدون تیم فوتبالش با تیم‌های والیبال، بسکتبال و هندبال به کار خود ادامه داد. تا سال 1379 گروه ورزشی پیکان هیچ تیم فوتبالی نداشت تا اینکه در این سال سهام باشگاه بهمن را خریدند و بعد از 30 سال به لیگ دسته اول بازگشتند. اعضای تیم بهمن حفظ شدند اما مربی‌ها تغییر کردند.

در فصل 1383-84 تیم پیکان از لیگ‌برتر خارج شد اما در فصل بعد با به دست آوردن استانداردهای لازم دوباره به لیگ‌برتر بازگشت.

در فصل هشتم (1387-88) این تیم به استان قزوین منتقل شد و با نام پیکان قزوین در مسابقات لیگ‌برتر شرکت کرد. این تیم در سال 1390 مجددا به تهران بازگشت و از لیگ برتر سقوط کرد اما دوباره در فروردین سال 1391 بود که پیکان دوباره لیگ ‌برتری شد

پیکان در اردیبهشت 93 در بازی پلی آف با فجر پس از پیروزی بر این تیم به لیگ برتر چهاردهم بازگشت.

پيكان تهران 31 تير ماه با راي قطعي كميته استيناف به ليگ يك سقوط كرد.

پيكان ارديبهشت ماه 95 با قهرماني در ليگ يك بار ديگر به ليگ برتر صعود كرد.

کد خبر 36141

برچسب‌ها