همشهری آنلاین: اولین شماره روزنامه واشنگتن پست در سال ۱۸۷۷ منتشر شد. در سال ۱۹۳۳ مایر واشنگتن پست ویرانه را تحویل گرفت و تغییرات را شروع کرد.

واشنگتن پست

شاید عمر بیش از صد سال برای یک روزنامه در ذهن ما خارج از تصور باشد اما واشنگتن پست یکی از مهم‌ترین روزنامه‌های کشور امریکا و حتی تاریخ روزنامه‌نگاری در جهان است.

به طور قطع مدال‌ها و جوایز افتخاری واشنگتن‌پست بیشتر از آن است که بتوان آنها را در یک قفسه نگهداری کرد؛ این روزنامه در طول تاریخ انتشارش 47 جایزه پولیتزر دریافت کرده و در این بین شش جایزه مربوط به سال 2008 است، همچنین 368 جایزه عکاسان کاخ سفید و 18 جایزه نیمن فلوشیپ مجموعه مدال‌ها و جوایزی است که پست به خاطر فعالیت حرفه‌‌ای دریافت کرده است.

واشنگتن‌پست نخستین بار در سال 1877 در 4 صفحه و به عنوان ارگان حزب دموکراتیک به چاپ رسید و همین جهت فکری باعث شد که بیش از نیم قرن با مشکلات اقتصادی که حزب نیز با آنها درگیر بود روبه رو شود، البته واشنگتن پست در سال 1889 فروخته شد و بنابراین مورد بی‌مهری حزب قرار گرفت.

پس از فروش، تعداد صفحات روزنامه افزایش یافت و ارتقای محتوا به افزایش شهرت روزنامه کمک کرد و به مرور واشنگتن‌پست به عنوان یک نشریه محافظه‌کار در بین مردم شناخته شد. این روزنامه بار دیگر در سال 1905 فروخته شد این‌بار« جان مک. لین» که توجه ویژه‌ای به مباحث و گزارش‌های اجتماعی داشت مدیریت روزنامه را بر عهده گرفت و در سال 1916 این سمت را به پسرش واگذار کرد. در دهه 1920 و در زمان مالکیت «لین‌ها» روزنامه جایگاه خود را از دست داد که بخشی از این افت محبوبیت مربوط به مدیر روزنامه بود که عقایدش در روزنامه بازتاب داده می‌شد. در سال 1933 «مایر» واشنگتن پست را که از لحاظ مالی ورشکسته و در بین مردم بدنام بود، خریداری کرد و بلافاصله بازسازی شروع شد.

ویرانه‌‌ای که آباد شد

زمانی که مایر اداره روزنامه را برعهده گرفت در واقع واشنگتن پست در بین عموم مردم جایگاه خوبی نداشت و به عبارتی مایر مدیریت یک ویرانه را بر عهده گرفت و شروع به بازسازی کرد. این بازسازی شامل اصلاح دیدگاه مردم نسبت به روزنامه و همچنین اصلاح روش‌های نوشتاری، صحت و دقت گزارش‌های منتشر شده بود. در مدت کوتاهی پست به خاطر انتشار گزارش‌های تشریحی و تحلیلی از وقایع و کارتون‌های «هربرت» به شهرت رسید.

مایر در سال 1946 مدیریت روزنامه را به دامادش «گراهام» واگذار کرد و او هم روند توسعه و بهبود روزنامه را ادامه داد. در سال 1954پست توانست امتیاز رقیب دیرینه‌اش واشنگتن تایمز هارلد را از آن خود کند و تیراژ روزنامه واشنگتن پست به 380 هزار رسید و در سال 1961 نیوزویک را خریداری کرد.

گراهام رونق اقتصادی را در دستور کار خود قرار داد و روند رو به رشد خود را ادامه دادو او در سال 1963 فوت کرد و همسرش سعی کرد راه او را با استقامت هرچه تمام‌تر ادامه دهد. دهه 1970 دهه مهمی برای این روزنامه به شمار می‌رود. برای نخستین بار امکان خرید سهام کلاسB این روزنامه برای مردم فراهم شد و هر سهم به ارزش 26 دلار به فروش رفت، اما سهام کلاس A این روزنامه همچنان به طور خصوصی در اختیار خانواده گراهام باقی ماند.

در سال 1971 روزنامه پست شروع به چاپ گزارش‌هایی کرد که تاریخ معاصر امریکا را تغییر داد و نام این روزنامه را برای همیشه در تاریخ مطبوعات جهان جاودانه کرد. گراهام از تمام خبرنگاران خود حفاظت می‌کرد و همین امر به «باب وودوارد» و «برنشتاین» این جرات را داد که گزارش‌های واترگیت را به چاپ برسانند. ماجرا از این قرار بود که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا تعدادی از ماموران اف بی‌آی وارد ساختمان هتل واترگیت محل استقرار ستاد انتخاباتی حزب دموکرات شده بودند و دستگاه‌های شنودی در این اتاق‌ها کار گذاشته بودند. این اقدام غیرقانونی با پیدا شدن یک نوار کاست توسط یکی از ماموران حراست هتل لو رفت و روزنامه واشنگتن پست این ماجرا را تبدیل به یک رسوایی بزرگ کرد.

پوشش گسترده این دو خبرنگار از اقدامات غیرقانونی منجر به استعفای نیکسون شد و در سال 1973 برای روزنامه پست جایزه پولیتزر را به ارمغان آورد.

با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی و اهمیت فزاینده وب و اینترنت واشنگتن‌پست هم به زودی در این فضا حضور یافت. در سال 1993 خدمات آنلاین واشنگتن پست برای کاربران فعال شد و به تدریج سایت اینترنتی ارتباط مخاطبان را با نیوزویک و واشنگتن پست تعاملی کرد.

در ابتدای قرن 21 به خاطر افزایش مشکلات مالی در مدیریت یک صنعت رسانه‌یی پست مجبور به تن دادن به کاهش نیرو و هزینه‌های جاری شد، همچنین در برخی از نقاط شعبه‌های محلی این روزنامه بسته شد.

در سال 2013 اعلام شد که جف بزوس موسس آمازون، روزنامه و متعلقاتش را به قیمت 250 میلیون دلار خریداری کرده است.

  • منبع: روزنامه اعتماد
کد خبر 245623