گروه اجتماعی: مسئول ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی ایران و امور خبرگزاری‌های غیردولتی از بیمه‌شدن تمامی خبرنگاران فعال در سایت‌های خبری خبر داد.

به گفته محمدصادق افراسیابی، تمام سایت‌های خبری فعال در کشور شناسنامه‌دار شده و خبرنگاران آنها بیمه می‌شوند.وی با اشاره به ساماندهی 30‌هزار سایت در تارنمای ساماندهی وزارت ارشاد گفت: ظرف 2هفته درخواست صدور مجوز فعالیت سایت‌ها بررسی و برای این گروه مجوز فعالیت برخط صادر می‌شود.وی افزود: سایت‌ها وقتی شناسنامه‌دار می‌شوند که فرم اطلاعات مربوط به مشخصات فنی سایت، اطلاعات میزبانی، اسامی اعضای شورای سردبیری و سوابقشان را به همراه مشخصات کامل مدیر مسئول از طریق مراجعه به نشانی الکترونیک Samandehi.ir پر کرده و تصویر گواهی عدم‌سوء‌پیشینه و مدرک تحصیلی مدیر مسئول را به همراه سایر مدارک به ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی ایران و امور خبرگزاری‌های غیردولتی ارسال کنند.

پس از تکمیل مدارک، کارشناسان ستاد ساماندهی، محتوای پایگاه‌های اینترنتی را بررسی کرده و شناسنامه پایگاه‌های دارای محتوای مجاز به همراه گواهی ثبت صادر می‌شود. وی در توضیح مزایای صدور گواهی ثبت در ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی ایران و امور خبرگزاری‌های غیردولتی گفت: سایت‌های دارای شناسنامه براساس گواهی ارائه شده می‌توانند نسبت به انجام فعالیت‌های مرسوم رسانه‌ای نظیر تعامل با مخاطبان و مشتریان، افتتاح حساب بانکی و ثبت رسانه به‌عنوان مؤسسه غیرتجاری اقدام کنند.

افراسیابی، فرایند ساماندهی را موضوعی جدا از شناسنامه‌دار کردن ذکر و تصریح کرد: هر فردی می‌تواند با تکمیل فرم ساماندهی، پایگاه خود را ثبت کند و در این مقطع کلیه مراحل به‌صورت هوشمند و بدون دخالت نیروی انسانی انجام می‌شود، اما اخذ گواهی ثبت، مشروط به احراز صلاحیت فردی، داشتن حداقل 3سال سابقه فعالیت مرتبط با موضوع تارنما، مدرک تحصیلی فوق دیپلم و بالاتر و همچنین برخورداری سایت از حداقل‌های فنی، هنری و محتوایی است. وی گفت: تاکنون تنها 20‌خبرگزاری از ارشاد مجوز فعالیت گرفته‌اند و با بقیه سایت‌ها که از عنوان خبرگزاری استفاده می‌کنند، برخورد خواهد شد.

کد خبر 150108