چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 1 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 8 خرداد 1397 - 16:52:51 | کد مطلب: 406783 چاپ

فرهادی رئیس داوران جشنواره فیلم سارایوو شد

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
اصغر فرهادی به ریاست هیات داوران جشنواره فیلم سارایوو برگزیده شد که بیست و چهارمین دوره آن ۱۰ تا ۱۷ اوت در پایتخت بوسنی برگزار می‌شود.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از اسكرين، نخستين و تنها فيلمساز ايراني برنده جايزه اسكار با تازه‌ترين فيلم خود در بخش مسابقه هفتاد و يكمين جشنواره كن براي نخل طلا رقابت كرد و قرار است تابستان امسال در بخش فضاي باز جشنواره سارايوو روي پرده برود. اين دومين نمايش جهاني و جشنواره‌اي «همه مي‌دانند» پس از اكران در افتتاحيه جشنواره كن 2018 است. پنه‌لوپه كروز و خاوير باردم نقش‌هاي اصلي فيلم را ايفا كرده‌اند.

فرهادي نخستين بار روي صندلي كارگرداني «رقص در غبار» نشست و در دنيا بيش از همه با دو فيلم برنده اسكار «جدايي نادر از سيمين» و «فروشنده» شناخته مي‌شود. او سال 2011 از سوي هفته‌نامه آمريكايي تايم به عنوان يكي از 100 چهره تاثيرگذار دنيا معرفي شده بود.

سال گذشته رياست هيات داوران جشنواره فيلم سارايوو را ميشل فرانكو، نويسنده و كارگردان مكزيكي بر عهده داشت و چهره‌هايي چون گوران بوگدان و مليسا سوزن (بازيگر)، مارك آدام (مدير هنري جشنواره فيلم ادينبورگ) و فاطمه الرميحي (مدير اجرايي موسسه فيلم دوحه) ديگر اعضاي آن بودند.