سه شنبه 3 مهر 1397 | به روز شده: 6 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 20 اسفند 1396 - 21:01:28 | کد مطلب: 400632 چاپ

فصلنامه فارابی ویژه شخصیت و شخصیت‌پردازی منتشر شد

ارتباطات > رسانه و روزنامه‌نگاری - همشهری آنلاین:
هشتادمین فصلنامه سینمایی فارابی ویژه «شخصیت و شخصیت‌پردازی» در قالب ۱۱ مقاله تخصصی از سوی انتشارات بنیاد سینمایی فارابی به مدیرمسئولی علیرضا تابش و سردبیری مسعود نقاش‌زاده منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در ابتدای این فصلنامه آمده است: چرا باید موضوع شخصیت‌های سینمایی را بررسی کرد؟ نقاط مشترک بین شخصیت‌های رمان، تئاتر و سینما کم نیست. اساس شخصیت هر چه و در هر ساختار ادبی که باشد، دسترسی به شخصیت‌ها هیچ‌گاه «مستقیم» نیست. شخصیت یا شخصیت نمایشی همیشه محصول یک ساختار متنی است که مرتبط با خاستگاه، شیوه معرفی و بیان خود را می‌یابد. خاستگاه شخصیت هر چه باشد نشانه‌ای است برای ساختن دنیایی خیالی و ضروری...

شخصیت‌های سینمایی، پنج معیار شخصیت‌سازی نمایشی، شخصیت‌پردازی شخصیت‌های غایب، اودیسه‌ای برای ضدقهرمان، معنا و انتقال‌دهنده معنا: شخصیت اصلی و پیش‌فرض، روان‌پریشی در فیلم‌ها، میزانسن و شخصیت‌پردازی، جامعه‌شناسی شخصیت، توصیف شخصیت‌های سینمایی، الگوپذیری جامعه از قهرمانان سینمایی و چالش تغییر: سه پرسش مربوط به شخصیت اصلی عناوین موضوعی فصلنامه جدید بنیاد سینمایی فارابی است.

ژاکلین نقاش، شاهپور شهبازی، احمد الستی، وحیدالهی موسوی، فرانک آرو، ساناز فلاح‌فرد و مرتضی منادی به عنوان نویسنده و نوشین دیانتی، محمدرضا سهرابی و کتایون امیراحمدی به عنوان مترجم با فصلنامه فارابی همکاری داشته‌اند كه شماره ۸۰ (دوره بیستم/ شماره چهارم) آن در ۲۵۲ صفحه منتشر شده است.