یکشنبه 29 مهر 1397 | به روز شده: 1 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 19 دی 1396 - 10:29:39 | کد مطلب: 394960 چاپ
محققان توصیه می‌کنند؛

تحرک بدنی موجب تقویت حافظه می‌شود

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
طبق نتایج جدید، تحرک فیزیکی علاوه بر بدن و مغز، برای افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف هم سودمند است.

به گزارش خبرنگار مهر، غالبا در افراد با افزایش سن، مهارت‌های فکری و حافظه هم کاهش می‌یابد. اختلال شناختی خفیف شدت کمتری نسبت به دمانس (زوال عقل) دارد. اما محققان معتقدند اختلال شناختی خفیف ممکن است منجر به زوال عقل شود.

دکتر رونالد پترسون، سرپرست تیم تحقیق از کلینیک مایو در ایالت مینه سوتا آمریکا، در این باره می‌گوید: «جالب است که ورزش می‌تواند به بهبود حافظه در این مرحله کمک کند، چراکه هرکسی در هر شرایطی می‌تواند ورزش کند و ورزش کردن برای سلامت عمومی هم فایده دارد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «از آنجائی که اختلال شناختی خفیف به مرور تبدیل به زوال عقل می‌شود، مهم است که این اختلال زودتر از موعد تشخیص داده شود.»

محققان دریافته‌اند بیش از ۶ درصد افراد دهه ۶۰ سال و بیش از ۳۷ درصد افراد ۸۵ سال به بالا مبتلا به اختلال شناختی خفیف هستند.

پترسون می‌گوید: «توجه کنید که اگر دچار فراموشی می‌شوید و در انجام برخی وظایف دچار مشکل هستید، حتما به پزشک مراجعه نمایید و آن را بخشی از روند عادی افزایش سن تلقی نکنید.»

در دستورالعمل جدید که از سوی انجمن آلزایمر آمریکا تایید شده است، عنوان می‌شود که پزشکان باید به افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف ورزش منظم را تجویز کنند.