چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 30 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 - 18:27:20 | کد مطلب: 370169 چاپ

راهکارهای کاهش ریسک زوال عقل

زندگی > سلامت - محققان کانادایی می‌گویند:
ترک سیگار، تغذیه سالم و ورزش خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه اونتاریو غربی کانادا دریافته اند اتخاذ سبک زندگی پیشگیری از سکته ممکن است به کاهش بروز زوال عقل در سالمندان هم کمک کند.

تحقیقات نشان داد بعد از بکارگیری شیوه‌های پیشگیرانه در کنار رژیم غذایی سالم، ورزش، زندگی بدون دود سیگار و توتون، و مصرف داروی فشارخون طبق تجویز پزشک، ریسک سکته تا ۳۷.۹ درصد برای افراد ۸۰ سال به بالا کاهش می‌یابد. همچنین ریسک بروز زوال عقل تا ۱۵.۴ درصد کاهش می‌یابد.

جاشوآ سراسولو، محقق ارشد، در این باره می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد با پیروی از سبک زندگی پیشگیری از سکته، ما می‌توانیم احتمال بروز برخی انواع زوال عقل را نیز محدود کنیم.»

در این مطالعه محققان داده‌های ۵.۵ میلیون نفر را در اونتاریو کانادا از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳ برای برآورد نرخ بروز سکته و زوال عقل بررسی کردند.

آنها از شرکت کنندگان خواستند تا شیوه‌های پیشگیری از سکته را در پیش بگیرند. محققان مشاهده کردند با تغییر در سبک زندگی، ریسک سکته و برخی انواع زوال عقل در این افراد کاهش یافته بود.

به گفته محققان، اکثر سکته‌ها ناشی از محدودشدن جریان خون به مغز بوده و زوال عقل عروقی هم ناشی از کاهش تامین خون برای مغز است. محققان اذعان می‌کنند افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند دوبرابر نیز در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.