سه شنبه 3 مهر 1397 | به روز شده: 4 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 18 آبان 1394 - 15:26:11 | کد مطلب: 313202 چاپ

افزایش ۱۵ برابری ظرفیت خطوط پردازش زباله در پایتخت

شهر > شهری - همشهری آنلاین:
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گفت: طی یک دهه گذشته ظرفیت خطوط پردازش زباله در تهران ۱۵ برابر شده است و در حال حاضر در حال تولید کمپوست گرانوله هستیم.

به گزارش مهر، حسین جعفری با اشاره به برخی از انتقادات در رابطه با دفن غیربهداشتی زباله در کهریزک گفت: دغدغه برخی از اعضای شورای شهر دغدغه درستی است و همه ما می خواهیم که مدیریت پسماند در تهران مطابق با آخرین تکنولوژی های روز دنیا انجام شود.

وی ادامه داد: در دنیا برای مدیریت پسماند سه گام اصلی تعریف شده است، مدیریت شیرآبه، مدیریت پردازش و مدیریت زمین. در حال حاضر ظرفیت مدیریت شیرآبه در کهریزک ۷۵۰۰ تن است.

جعفری با بیان اینکه در آرادکوه در حال تولید کمپوست گرانوله هستیم، گفت: در حال حاضر تولید این کمپوست منتظر مجوزهای سازمان ملی استاندارد است. همچنین در دنیا بخشی از زباله ها تبدیل به آر دی اف برای استفاده در کارخانه های سیمان و فولاد می شود که در حال حاضر زیرساخت های این موضوع در کشور فراهم نیست.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با بیان اینکه زباله های خشک براساس ظرفیت زباله سوزهای پایتخت سوزانده و از آنها برق نیز تولید می شود، گفت: باقیمانده زباله های خشک دفن می شوند تا زمانی که امکان سوزاندن آنها وجود داشته باشد. در کشورهای پیشرفته این زباله ها دسته بندی و ذخیره سازی می شوند که نیاز به زمین مناسب و اعتبارات بالاست که در حال حاضر ما چنین امکاناتی نداریم.

وی درخصوص تعطیلی کارخانه پردازش شیرآبه گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و اعضای شورا می توانند از این کارخانه بازدید کنند. در حال حاضر بزرگترین سایت تخمین خاورمیانه در تهران ایجاد شده و شیرآبه های زباله ها به صفر رسیده است.