شنبه 31 شهریور 1397 | به روز شده: 15 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 - 18:56:37 | کد مطلب: 215116 چاپ

آشنایی با مربیان باشگاه پرسپولیس (۱۳۴۷-۱۳۹۷)

ورزش > فوتبال - همشهری آنلاین:
۱۸ تیر سال ۱۳۴۶، باشگاه شاهین به دستور سازمان ورزش و تفریحات ایران رسماً منحل شد و با رایزنی‌های علی عبده موسس باشگاه پرسپولیس؛ با پرویز دهداری و مسعود برومند، بیشتر بازیکنان باشگاه شاهین به پرسپولیس پیوستند.

بعد از تعطیلات نوروزی سال 1347 پرویز دهداری به عنوان نخستین سرمربی تاریخ پرسپولیس هدایت این تیم را برعهده گرفت و توانست سرخپوشان را به بالاترین سطح مسابقات فوتبال در ایران برساند. اما پس از 16 ماه، جای خود را به رجبعلی فرامرزی سپرد.

باشگاه پرسپولیس

گرچه فرامرزی از سال 1342 تا 1346 به طور همزمان مربی پرسپولیس و بانک ملی بود اما آمارنویسان از وی به عنوان دومین مربی پرسپولیس نام برده و تاریخ آغاز فعالیت رسمی‌اش با این تیم را سال 1348 عنوان کرده‌اند.

در این سال‌ها کادر فنی تیم فوتبال پرسپولیس 36 مرتبه دچار تغییر و تحول شده و در این بین 30 مربی هدایت سرخپوشان را برعهده داشته‌اند که 12 نفر از این جمع مربیان خارجی بوده‌اند. علی پروین در چهار مقطع متفاوت و حمید درخشان و مصطفی دنیزلی در دو مقطع مختلف چنین مسئولیت مهمی را برعهده داشتند.

آلن راجرز انگلستانی که در بهمن‌ماه سال 1350 به عنوان سرمربی سرخپوشان انتخاب شد، نخستین مربی خارجی تاریخ پرسپولیس لقب گرفت و پس از وی مربیانی همچون ایوان کونوف(شوروی)، ولادیسلاو بگوویچ(کرواسی)، یورگن گده(آلمان)، استانکو(کرواسی)، ایوان مت‌کوویچ(کرواسی)، وینگو بگوویچ(کرواسی)، راینر زوبل(آلمان)، آری هان(هلند)، مصطفی دنیزلی(ترکیه)، نلو وینگادا(پرتغال)، زلاتکو کرانچار(صربستان) و مانوئل ژوزه(پرتغال) در ادوار مختلف هدایت این تیم را برعهده گرفتند.

علی پروین به عنوان پرافتخارترین مربی تاریخ پرسپولیس، چهار مرتبه در سال‌های مختلف هدایت این تیم را برعهده داشته و در 467 مسابقه که به عنوان سرمربی سرخپوشان را به میدان فرستاده، 291 پیروزی، 128 تساوی، 48 باخت، 843 گل‌زده و 304 گل خورده را در کارنامه‌اش ثبت کرده است.

سرمربی پیشین تیم پرسپولیس که تجربه مدیریت این باشگاه را داشته است، در دوران 18 ساله مربیگری خود سه قهرمانی لیگ، سه قهرمانی جام حذفی، 6 قهرمانی جام باشگاه‌های تهران، دو قهرمانی جام حذفی تهران و یک جام قهرمانی مسابقات فوتبال جام در جام باشگاه‌های آسیا بدست آورده است.

علی دایی سی و هشتمین مربی تاریخ این باشگاه، سی و یکمین مربی است که هدایت سرخپوشان را برعهده گرفته و نوزدهمین مربی ایرانی است که روی نیمکت داغ سرمربیگری پرسپولیس نشسته است.

باشگاه پرسپولیس

پس از علی پروین که 4 مرتبه در ادوار مختلف هدایت سرخپوشان تهرانی را برعهده داشت، علی دایی با قبول هدایت پرسپولیس، در کنار حمید درخشان و مصطفی دنیزلی قرار گرفت که پیش از این و در ادوار مختلف دو مرتبه تجربه هدایت سرخپوشان را داشته‌اند.

در ادامه نام مربیان تاریخ باشگاه پرسپولیس به ترتیب زمان تاسیس باشگاه آورده شده است:

1- پرویز دهداری: (نخستین سرمربی پس از پیوستن شاهینی‌ها به پرسپولیس): از 16 فروردین 1347 تا 31 مرداد 1348
2- رجبعلی فرامرزی (سرمربی پرسپولیس در دوران کوچ بازیکنان به پیکان): از 1 دی 1348 تا 14 اسفند 1348
3- حسین فکری: از 26 تیر 1349 تا 19 دی 1350
4- آلن راجرز (انگلستان): از 4 بهمن 1350 تا 27 آذر 1353
5- همایون بهزادی: از 15 اسفند 1353 تا 19 اردیبهشت 1354
6- بیوک وطنخواه (جوان‌ترین مربی تاریخ پرسپولیس): از 26 اردیبهشت 1354 تا اسفند 1354
7- ایوان کونوف (شوروی): از 5 فروردین 1355 تا 12 اسفند 1355
8- منصور امیرآصفی: از 20 اسفند 1355 تا 23 اردیبهشت 1356
9- پرویز قلیچ‌خانی: از 30 اردیبهشت 1356 تا 8 خرداد 1356
10- محراب شاهرخی: از 9 تیر 1356 تا 18 بهمن 1360
11- علی پروین (تنها مربی که چهار دوره مختلف در تیم پرسپولیس مربیگری کرده است): از 23 بهمن 1360 تا 18 دی 1366
12- مسعود معینی (نخستین مربی غیرپرسپولیسی که در سه بازی هدایت این تیم را برعهده گرفت): از 13خرداد 1367 تا 28 خرداد 1367
13- علی پروین: از 10 تیر 1367 تا اواخر سال 1372
14- محمود خوردبین (وی تنها در چهار مسابقه هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت): آبان سال 1372
15- محمد پنجعلی (وی یکبار دیگر در 16 مرداد 1374 برابر آرارات مربیگری کرد): از پنجم آذر 1372 تا 21 بهمن 1372
16- ولادیسلاو بگوویچ (کرواسی): از 20 خرداد 1373 تا 9 تیر 1373
17- حمید درخشان: از 17 تیر 1373 تا 30 دی 1373
18- هانس یورگن گده (آلمان): از 29 اردیبهشت 1374 تا مرداد 1374
19- استانکو پابلوکوویچ (کرواسی)، (پرافتخارترین مربی خارجی پرسپولیس): از 7 مهر 1374 تا 14 اردیبهشت 1376
20- حمید درخشان: از 1 تیر 1376 تا 4 دی 1376
21- ایوان مت کوویچ (کرواسی): از 8 دی 1376 تا 5 مهر 1377
22- علی پروین: از 5 مهر 1377 تا 1 تیر 1382 (در سال 1381 با پرسپولیس فاتح نخستین دوره لیگ برتر شد)
23- وینگو بگوویچ (کرواسی): از 7 شهریور 1382 تا پایان سومین دوره لیگ برتر
24- راینر زوبل (آلمان): از 24 شهریور 1383 تا 30 خرداد 1384
25- علی پروین (آخرین تجربه سرمربیگری پروین در پرسپولیس): از 5 تیر 1384 تا 23 بهمن 1384
26- آری هان (هلند): از 27 بهمن 1384 تا 17 اردیبهشت 1385
27- مصطفی دنیزلی (ترکیه): از 18 شهریور 1385 تا 11 خرداد 1386
28- افشین قطبی: از 25 مرداد 1386 تا 30 آبان 1387
29- افشین پیروانی (سرمربی موقت): از 1 آذر 1387 تا 18 بهمن 1387
30- نلو وینگادا (پرتغال): از 21 بهمن 1387 تا 6 خرداد 1388
31- زلاتکو کرانچار (صربستان): 30 تیر 1388 تا 6 دی 1388
32- علی دایی (کسب دو عنوان قهرمانی متوالی در جام حذفی در سالهای 89 و 90): از 7 دی 1388 تا 20 خرداد 1390
33- حمید استیلی: از 31 خرداد 1390 تا 18 آذرماه 1390
34- محسن عاشوری (سرمربی موقت و کسب دو تساوی یک بر یک برابر تیمهای راه‌آهن و فولادخوزستان): از 19 آذرماه 1390 تا 28 آذرماه 1390
35- مصطفی دنیزلی(ترکیه): از 3 دیماه 1390 تا 2 تیرماه 1391
36- مانوئل ژوزه(پرتغال): از تیرماه 1391 تا 20 آذرماه سال 1391
37- یحیی گل‌محمدی: از 22 آذرماه سال 1391 تا 20 اردیبهشت‌ماه 1392
38- علی دایی: از 30 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ...

39- حميد درخشان: از 19 شهريور 1393 تا 16 فروردين 1394

40- برانكو ايوانكوويچ: از 17 فروردين 1394 تا كنون

در همین زمینه: