سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 3 ساعت و 14 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 21 فروردین 1392 - 15:42:12 | کد مطلب: 208406 چاپ

آشنایی با کوزوو

جهان > اروپا - همشهری آنلاین:
کشور جمهوری کوزوو در سال 2008 استقلالش را اعلام کرد.

کوزوو به معنای سرزمین پرنده سیاه در جنوب‌شرقی اروپا قرار دارد. قلمرو داردانیان و سپس ایالت رومی داردانیا در این منطقه قرار داشت. کوزوو زمانی بخشی از صربستان بود و در همان زمان‌ها نیز بسیاری از صومعه‌های مهم مسیحیان ساخته شد که برخی از آنها در حال حاضر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند.

در قرن پانزدهم این منطقه توسط عثمانی‌ها فتح شد و به مدت 5 قرن پس از آن تحت سلطه عثمانی‌ها قرار داشت. بعد از اولین جنگ بالکان که در سا‌های 1912 تا 1913 رخ داد، کوزوو در محدوده قلمرو صربستان قرار گرفت.

بعد از شکل‌گیری‌ یوگسلاوی پس از جنگ جهانی دوم، قانون اساسی یوگسلاوی، کوزوو را به‌عنوان ایالت خودمختار کوزوو و متوهییا در قلمرو جمهوری یوگسلاو صربستان به رسمیت شناخت.

درگیری‌های شدید و طولانی مدت قومی بین آلبانیایی‌تبارها و صرب‌های کوزوو در این منطقه از نظر قوم‌گرایی تا جایی شکاف ایجاد کرد که در سال 1999 جنگ کوزوو رخ داد تا در نهایت جمهوری فدرال یوگسلاوی تقسیم شد.

کوزوو کنترل بیشتر سرزمینش را دراختیار دارد ولی استقلال این کشور تا سال 2013 توسط بسیاری از کشورهای دنیا به رسمیت شناخته نشده‌ است.کوزوو

شمال کوزوو که بیشترین جمعیت صرب را دارد تا حد گسترده‌ای تحت کنترل نهادهای جمهوری صربستان یا ساختارهای موازی که از صربستان تغذیه می‌شوند، قرار دارد. صربستان استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته و آن را یک منطقه تحت کنترل سازمان ملل در داخل قلمرو خود می‌داند. برخی کشورها از این ایده صرب‌ها حمایت می‌کنند.

در شورای امنیت سازمان ملل بر سر این مسئله اتفاق نظر وجود نداشت و از میان 5 کشور دارای حق وتو آمریکا، انگلیس و فرانسه اعلام استقلال این کشور را به رسمیت شناختند در حالی که چین نسبت به آن ابراز تردید و نگرانی کرد و روسیه آن را غیرقانونی خواند.

این کشور فقط بین کشورهای جمهوری مقدونیه از جنوب، آلبانی از غرب و مونته‌گرو از شمال‌غرب قرار دارد.

زبان اصلی آن آلبانیایی و صربی است و پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن پریشتینا است.

مردم کوزوو: 92درصد مردم این کشور را آلبانیایی‌تبارها تشکیل می‌دهند و 8 درصد بقیه گروه‌های قومی بوسنیایی، گورانی، رومی، ترک، آشکالی و مصری‌های بالکان هستند. این کشور طبق سرشماری سال 2011 یک میلیون و 733 هزار و 872 نفر جمعیت دارد.

مذهب: دو مذهب اصلی این کشور اسلام و مسیحیت است.اکثریت آلبانیایی‌تبارهای کوزوو (تقریبا 97 درصد) مسلمان هستند و این مسئله درخصوص بوسنیایی‌ها، گورانی‌ها و جوامع ترک و برخی از گروه‌های روکمی، آشکالی و مصری  نیز صدق می‌کند.

منابع طبیعی: کوزوو از نظر منابع طبیعی بسیار غنی است.در این کشور ذخایر عظیمی از سرب،روی،نقره،نیکل،کبالت،مس و،آهن وجود دارد.

اقتصاد: اقتصاد این کشور به دلیل جنگ‌های بسیار به‌شدت ضربه خورده و زمانی هم که بخشی از صربستان بود میزان درآمد بالای نداشت. واحد پول این کشور یوروست و در سال 2009 به عضویت بانک جهانی و نیز صندوق بین‌المللی‌پول در آمد.
تولید ناخالص ملی کوزوو در سال 2011 در کل 12.777 میلیون دلار بود.

سیاست: حکومت این کشور جمهوری پارلمانی است. رئیس‌جمهور رئیس کشور است و نماد "اتحاد مردم. بازوی اجرایی کوزوو یا همان قوه مجریه تشکیل می‌شود از نخست‌وزیر به‌ عنوان رئیس دولت، معاونان نخست‌وزیر و وزرای مختلف.

در همین زمینه: